Jako první se pojďme podívat na oblast zvuku a zaměřme se na kvalitní reprodukci. Vše se samozřejmě odvíjí od nároků daného posluchače, nicméně každý je schopen na první poslech rozeznat rozdíl mezi tím, když si pustí svou oblíbenou nahrávku na telefonu, Bluetooth reproduktoru, prostřednictvím hi-fi aparatury nebo sluchátek. A v každé zmíněné kategorii najdeme přirozeně obrovské rozdíly.

Hi-res audio − zvuk s vysokým rozlišením

Hi-res, high resolution nebo český ekvivalent vysoké rozlišení je označení, které známe především v souvislosti s obrazem. Pojem hi-res audio se ale týká výlučně zvuku a představuje kvalitnější nahrávky hudby, než jaké známe z originálních CD a také jejich adekvátní způsob reprodukce.

Před pár lety byly nejrozšířenějším zdrojem hudby CD disky. Nahrávky na nich jsou dodnes právem považovány z běžně dostupných digitálních zdrojů hudby za kvalitní. Poté však přišla éra mobilních zařízení (MP3 přehrávačů a smartphonů) s relativně malým datovým prostorem. A tak jsme začali poslouchat hudbu v komprimovaných, tedy méně kvalitních formátech, jejichž nejznámějším zástupcem je již zmíněný MP3. V nahrávacích studiích však vznikají mnohem lepší nahrávky, než jaké známe z CD disků. Pozorný posluchač najde rozdíl − slyší detaily, které v běžném záznamu prostě nejsou, protože byly v rámci snížení datové velikosti vypuštěny. Ano, "rozlišení" bylo sníženo.

Pokud chceme slyšet nahrávky tak, jak mají skutečně znít, musíme zachovat všechny části řetězce v odpovídající kvalitě. Tedy mít k dispozici studiovou nahrávku, kvalitní přehrávač a reproduktory nebo sluchátka. Kvalita výsledného zvuku logicky nepřekročí možnosti nejhoršího článku v uvedeném řetězci.

Abyste pochopili význam hi-res audia, nemusíte být audiofil. Stačí si poslechnout vaše oblíbené a dobře známé hudební album v nejvyšší dostupné kvalitě na odpovídajícím zařízení. Ruku v ruce s možnostmi získání nahrávek ve studiové kvalitě se proto rozmáhá nová kategorie hi-res audio produktů. Jedná se o zařízení, která dokážou zprostředkovat uším adekvátní zážitek. Jedním z průkopníků této kategorie je například společnost Pioneer, která dodává na trh většinu klíčových prvků řetězce − stolní i mobilní přehrávače a streamery pro přehrávání nejkvalitnějších dostupných nahrávek z internetu s vysoce kvalitními vestavěnými zesilovači a také sluchátka s vyrovnaným zvukem v celém slyšitelném spektru a schopností reprodukovat vysoký frekvenční rozsah, tedy i nejhlubší basy a nejvyšší tóny. Relativně nově se mezi výrobci nabízejícími sluchátka se schopností přehrávání zvuku s velkým frekvenčním rozsahem odpovídající nárokům hi-res audia zařadil například také Panasonic.

Přizpůsobení hudební reprodukce uším konkrétního posluchače

Letošní rok znamenal také rozvoj a popularizaci zvukové personalizace. Každý z nás máme jiné poslechové schopnosti a ty se navíc mění postupně s věkem. Technologie zvukové personalizace vyvinutá v Německu ve spolupráci s odborníky z Mimi Hearing Technologies spočívá v tom, že uživatel poslechovou zkouškou sám určí, která frekvenční pásma vnímá silněji a která naopak méně. Po absolvování tohoto osobního testu sluchu je upraven ekvalizér reprodukčního zařízení tak, že zdůrazní frekvence, v nichž má uživatel sluchový propad a naopak. Výsledkem je profil ideální reprodukce nastavený na míru každému posluchači. Tato technologie byla do letošního podzimu dostupná pouze ve sluchátkách a známá je například ze sluchátek Beyerdynamic Aventho Wireless.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se