Skandál s praním špinavých peněz přes Danske Bank nově zasahuje i Česko. Úřady dohlížející na bankovní trh se zajímají o prohlášení Howarda Wilkinsona, který minulý týden v Evropském parlamentu promluvil o podezřelých finančních operacích největší dánské banky. Nejméně 200 miliard eur se podle něj v letech 2007 až 2015 dostalo do oběhu skrze řetězec bank, kde hlavní roli hrála estonská pobočka Danske Bank. Ta dostatečně neověřovala identitu vkladatelů ani to, kde k penězům přišli. Ví se jen, že peníze šly z Ruska.

"Podle mých informací běžely podobné převody také přes Česko," řekl europoslancům Wilkinson s tím, že více informací poskytne českým úřadům, pokud o to budou mít zájem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak na Wilkinsonovo prohlášení reaguje Česká národní banka a Finanční analytický úřad?
  • Jaké mají české banky povinnosti pro boj s praním špinavých peněz?
  • Co chce v této oblasti vylepšit Evropská unie?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru