Kdyby šlo o sport, předpovědi by zněly, že soupeři jsou vyrovnaní a výsledek je otevřený. V sobotu v Argentině ale půjde o to, zda lze odvrátit totální obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa, mezi Spojenými státy a Čínou.

Na summitu G20, tedy dvou desítek nejvyspělejších ekonomik světa, který v pátek začíná v Buenos Aires, se v sobotu setkají americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Půjde o jejich první jednání od loňské listopadové návštěvy Trumpa v Pekingu, odkud si odvezl příslib, že Čína by mohla částečně přistoupit na jeho požadavky.

Trump, jehož hlavním slibem v předvolební kampani roku 2016 bylo narovnání hospodářských vztahů s Čínou, požaduje, aby Čína od USA nakupovala více zboží, a tím se snížil obrovský americký deficit ve vzájemném obchodě. Američané dále chtějí, aby Peking přestal nutit jejich firmy působící v Číně k předávaní technologického know-how. Obecně pak Bílý dům tlačí i na narovnání investičních a podnikatelských podmínek, které zatím v Číně zvýhodňují domácí podniky před zahraničními.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.