Zemětřesení je jednou z nejničivějších přírodních katastrof. Rekordní počet obětí si na své konto připsaly pohyby zemské kůry v Číně roku 1556, kdy zahynulo okolo 830 tisíc osob, zatímco u nejhoršího zemětřesení tohoto století na Haiti roku 2010 se počet mrtvých odhaduje mezi 100 až 316 tisíci. Kdyby bylo možné otřesy předvídat, následky by byly mnohem menší, ale to se zatím vědcům moc nedaří.

Již několik desítek let se ví, že zemětřesení předchází celá řada varovných příznaků. Mění se například elektrické toky v geologických vrstvách, prudce kolísá hladina podzemní vody, roste množství radonu uvolňovaného z hornin a podobně. Přesto se dosud nepodařilo na základě těchto jevů zemětřesení spolehlivě předpovědět − někdy živel udeřil zcela nečekaně, jindy se po dramatických změnách v zemské kůře žádná katastrofa nedostavila, nebo otřesy byly jen malé.

David Both z British Geological Survey také připomíná případ z Číny, kde roku 1975 úřady evakuovaly desetitisíce lidí z města Haicheng na základě údajných vědeckých předpovědí, a mělo tak být zachráněno velké množství životů. Pozdější analýzy ale ukázaly, že ve skutečnosti byly čínské zprávy o tehdejších událostech velmi zkreslené, poplatné takzvané kulturní revoluci, která celou zemi silně zdecimovala − přivodila stovky tisíc úmrtí a vražd, stejně jako rozvrat ekonomiky. Komunistické orgány informace o "úspěšné evakuaci na základě vědeckých předpovědí" fabrikovaly z ideologických a propagandistických důvodů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.