Zemětřesení je jednou z nejničivějších přírodních katastrof. Rekordní počet obětí si na své konto připsaly pohyby zemské kůry v Číně roku 1556, kdy zahynulo okolo 830 tisíc osob, zatímco u nejhoršího zemětřesení tohoto století na Haiti roku 2010 se počet mrtvých odhaduje mezi 100 až 316 tisíci. Kdyby bylo možné otřesy předvídat, následky by byly mnohem menší, ale to se zatím vědcům moc nedaří.

Již několik desítek let se ví, že zemětřesení předchází celá řada varovných příznaků. Mění se například elektrické toky v geologických vrstvách, prudce kolísá hladina podzemní vody, roste množství radonu uvolňovaného z hornin a podobně. Přesto se dosud nepodařilo na základě těchto jevů zemětřesení spolehlivě předpovědět − někdy živel udeřil zcela nečekaně, jindy se po dramatických změnách v zemské kůře žádná katastrofa nedostavila, nebo otřesy byly jen malé.

David Both z British Geological Survey také připomíná případ z Číny, kde roku 1975 úřady evakuovaly desetitisíce lidí z města Haicheng na základě údajných vědeckých předpovědí, a mělo tak být zachráněno velké množství životů. Pozdější analýzy ale ukázaly, že ve skutečnosti byly čínské zprávy o tehdejších událostech velmi zkreslené, poplatné takzvané kulturní revoluci, která celou zemi silně zdecimovala − přivodila stovky tisíc úmrtí a vražd, stejně jako rozvrat ekonomiky. Komunistické orgány informace o "úspěšné evakuaci na základě vědeckých předpovědí" fabrikovaly z ideologických a propagandistických důvodů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.