Jeho život a kariéra nemají daleko k fascinující sci-fi. Náčelníci generálních štábů armád NATO si bývalého výsadkáře armády Varšavské smlouvy − představitele někdejšího úhlavního protivníka − zvolili v červnu 2015 do svého čela.

Jaký vlastně je armádní generál Petr Pavel, jenž v červnu skončil jako předseda Vojenského výboru NATO a po němž nastoupil maršál britského letectva Stuart ­Peach? Kudy se vydá hlavní vojenský poradce generálního tajemníka Severoatlantické aliance?

"Půjde zase o něco nového. Zatím si budu nějaký čas mapovat nový terén. Po nějakou dobu budu pokračovat v tom, co dělám teď. Sem tam nějaká přednáška, sem tam nějaká konference," říká vyhýbavě stále velmi vytížený a žádaný (na rozdíl od jeho některých předchůdců) generál. Mimochodem vášnivý motorkář. Po chvíli ostatně dodává: "Rád bych si splnil dávný sen − objet na motorce zeměkouli."

Civil Pavla nezaskočí. "Do bačkor určitě nepůjde. O tom nepochybujte. Určitě už ví, co hodlá dělat. Vždycky to věděl. Už v dobách našich studií na vysoké vojenské škole," říká jeho spolužák a přítel Karel Klinovský. Vypráví o Pavlovi, že byl už jako student o něco starší a rozvážnější než ostatní frekventanti. "Zatímco my jsme na vysoké žili tak trochu ze dne na den, on šel cílevědomě za svým. My jsme si například vybírali jako cizí jazyk němčinu či franštinu, on se naopak už tenkrát jako jeden z mála ponořil do angličtiny. Proto ji tak skvěle ovládal v době, kdy jsme se ji po pádu totality začínali učit my ostatní."

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.