Středoškolské vzdělávání má projít revolucí. Asociace krajů chce i přes odpor ministerstva školství prosadit nepodkročitelnou hranici při přijetí žáků na střední školy. Součástí návrhu má být i možnost zavedení jednotných zkoušek v páté a deváté třídě.

Asociace krajů má vcelku příčetné argumenty: tvrdí, že úroveň středního školství je nevyrovnaná, často velmi nízká. Důvodem je přijímací řízení nastavené tak, že jím projde v podstatě každý. Na konci potom takový žák není schopen udělat maturitu, takže roste počet dětí, které ztratí čtyři roky a nakonec stejně nedostanou papír o tom, že mají středoškolské vzdělání, protože zkoušku nesloží.

Vysvětlení je možná pochopitelné, ale není tak úplně pravdivé. Předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová argumentuje tím, že u maturit propadne skoro třicet procent studentů. Podle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání se ale dlouhodobě absolutní neúspěšnost u maturitní zkoušky pohybuje kolem čtyř až pěti procent, protože ji studenti zkoušejí několikrát a nakonec, když se to doopravdy doučí, uspějí. Rozdíl mezi pěti a třiceti procenty je obrovský.

Za druhé návrh krajů neřeší ty podstatné problémy: třeba jak je možné, že se významně liší úroveň základních škol podle krajů, přičemž dlouhodobě nejhorších výsledků dosahují v Ústeckém a Karlovarském, kde podle mezinárodních srovnávacích testů PISA plná třetina testovaných žáků skončila na nejhorším znalostním stupni? Argument, že například v Praze, kde jsou výsledky naopak dlouhodobě nejlepší, bydlí bohatší rodiče, kteří jsou schopni dětem dopřát lepší vzdělání, neobstojí. Velmi dobře si stojí například Vysočina či Zlínský kraj a nijak tragicky na tom není ani Ostravsko či Olomoucký kraj.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru