Po prvním roce Trumpovy vlády, kdy se pod kontrolou tria generálů McMastera, Mattise a Kellyho transatlantická politika držela relativně v zajetých kolejích, se zahraniční politika USA obrátila k jasně unilaterálnímu směřování. Evropa tak po dramatickém zhoršení bezpečnostního prostředí v důsledku situace v Rusku, problémů s migrací a nebezpečí terorismu dostala další explicitní argument pro směřování ke strategické nezávislosti − hlavnímu cíli Globální strategie EU.

Rostoucí politické ambice při zabezpečování obrany s sebou nesou nezbytnou snahu o budování vlastních unijních kapacit. Je nicméně třeba si uvědomit, že přehnaný důraz na nezávislost na USA není namístě. Jakékoliv oslabení transatlantických vztahů je totiž výhrou pro Rusko nebo Čínu, které sice jsou důležitými partnery v jiných oblastech mezinárodní spolupráce, ale rozhodně ne hodnotovými spojenci. V situaci, kdy jsou transatlantické vztahy pod tlakem kvůli rekonfiguraci zahraniční politiky USA, by se Evropa neměla uzavírat do sebe. Pokud jeden z páru zrovna netáhne za společný konec provazu, musí zaskočit ten druhý a dokázat druhé straně, proč je partnerství nezbytné a přínosné. Jedině poté budou vztahy mezi oběma břehy Atlantiku vyrovnanější a jednostrannou nezávislost nahradí vzájemná závislost.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru