Rozsáhlá kontrola, kterou Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prováděla na sklonku roku 2017 v kůrovcem zasažených lesích na severní Moravě, skončila v červenci pro Lesy České republiky několikamilionovou pokutou. Hospodářským novinám se nyní podařilo získat více než šedesátistránkový protokol o akci, který je k státní firmě a jejímu přístupu vůči kalamitě mimořádně kritický. Záležitost bude mít proto s největší pravděpodobností příští týden dohru v Poslanecké sněmovně, kde chce pirátská strana prosadit o zprávě debatu.

"Kontrolovaná osoba zjevně nedodržovala včas a dostatečně základní zásadu v ochraně lesa před kůrovci, tj. soustavně vyhledávat kalamitními škůdci nakažené stromy, vyznačovat, evidovat je a zároveň provádět jejich včasnou a účinnou asanaci," stojí v textu podepsaném deseti kontrolory organizace, mezi nimi i vedoucím oddělení ochrany lesa ostravské pobočky ČIŽP Pavlem Džuberou.

Příčin, proč Lesy ČR, které obhospodařují více než polovinu všech lesních porostů v zemi, při kalamitě selhaly, vidí inspektoři hned několik.

Zásadní je systém, kdy státní firma drtivou většinu svých těžeb, včetně kalamitních, svěřuje externím těžebním firmám na základě dražeb. Takovou praxi hodnotí protokol jako pomalou a pro kalamitní situaci nevhodnou. "Než může personál Lesů ČR přistoupit k zadávání těžby kůrovci napadených stromů (a k zadání asanace jejich dříví), může zatím vývoj kůrovce trvat pět týdnů, ale i více," píší inspektoři. Znamená to, že než se při nepružném systému najímání externích těžařů začaly napadené smrky skutečně těžit, byl už kůrovec často z kmenů venku a napadal další, do té doby zdravý porost.

Zásadní výtkou je i neexistence kalamitního střediska přímo na severní Moravě, což státní lesníci zdůvodňovali pomocí, kterou do oblasti poslali ze čtyř českých lesních závodů v Židlochovicích, Boubíně, Konopišti a Kladské. Výpočet kontrolorů ale ukazuje, že výpomoc se podílela na celkové těžbě ve sledovaných lesních správách jen několika procenty. Lesy ČR přitom dál ve velkém těžily zdravé dříví i v oblastech, odkud na Moravu přišla pomoc. "Kontrolovaná osoba prováděla v částech lesů, které spravuje, ve všech měsících let 2015, 2016 a 2017 vlastními zaměstnanci a technikou úmyslnou těžbu (zdravých stromů – pozn. red.), zatímco v jiných částech lesů neprováděla včas a dostatečně nahodilou těžbu, čímž umožnila kalamitním škůdcům dokončit vývoj a šířit se dále. Neplnila zákonnou povinnost dle paragrafu 33 odst. 1 lesního zákona," lze se dočíst v textu.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Co je podle inspekce nejzásadnějším pochybením Lesů ČR v souvislosti s kůrovcovou kalamitou?
  • Jak na kritiku pohlíží samotné Lesy ČR?
  • Jakou dohru celá zpráva bude nejspíše mít?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se