Na tom, že v Praze je potřeba vyřešit otázku dostupnosti bydlení, se politici shodnou. Horší je to už s tím, jak toho docílit. Klíčovou roli ve zdražování bytů hraje pomalé povolování staveb. Známá poučka říká, že čeho je málo, to je drahé. Stavebníkům by mohl ulevit nový stavební zákon, ten by měl ale nabýt účinnosti až v roce 2023.

Do té doby je proto nutné přijmout alespoň prozatímní řešení, které pomůže zkrátit a zefektivnit povolovací proces u staveb. Právě to bylo tématem diskusního setkání platformy Urban Leader's Club, které tento týden pořádalo vydavatelství Economia.

Odborníci včetně Petra Hlaváčka, prvního náměstka pražského primátora, navrhují zřídit jeden centrální stavební úřad, který už ostatně v minulosti fungoval. Jednotlivá pracoviště jsou dnes personálně poddimenzovaná a jejich zaměstnanci zavalení prací.

"V Praze není dostatek lidí, aby tu bylo 22 profesionálních a rychlých stavebních úřadů," řekl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR). "Řešením tedy není obsadit místa dalšími lidmi," dodal. Školy neprodukují dostatek odborníků a ty nejlepší absolventy zaměstnají developeři.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.