Americký prezident Donald Trump mluví hodně a rád a pro kritická slova nikdy nejde daleko, a to ani na adresu spojenců. O to je nápadnější, že ve vztahu k Rusku a jmenovitě k prezidentovi Vladimiru Putinovi se Trump opakovaně drží zpátky. Už mnohokráte propásl příležitost zcela jasně pojmenovat, bez "možná" a "uvidíme, co bude", Putinovu agresivní politiku.

Trumpova reakce na ruský útok na ukrajinské lodě v Kerčském průlivu by tak na první pohled mohla působit jako překvapení. V rozhovoru pro Washington Post Trump uvedl, že se mu ruská agrese nelíbí, a pohrozil, že zruší už oznámenou schůzku s Putinem na okraj nadcházejícího summitu skupiny G 20 v Buenos Aires.

Teoreticky si lze představit, že doma v Rusku by si Putin za schůzku s Trumpem přičetl plusové body. A z tohoto pohledu by pro něj její zrušení bylo trestem, jak se snaží naznačit Donald Trump. Realitou však je, že Putin by neměl žádnou práci převrátit zrušené setkání v pravý opak. V další důkaz, že Trump nemá důvod či odvahu se mu veřejně postavit, že Trumpův pohled na jeho politiku je shovívavý, v zásadě chápavý.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru