Společnost BASF chce v roce 2020 otevřít ve Finsku svůj první závod na výrobu bateriových materiálů. Toto strategické rozhodnutí bude mít na elektrobaterie užívané v automobilovém průmyslu zásadní vliv.

"Elektromobilům se zvýší dojezdová vzdálenost na jedno nabití ze stávajících 300 na 600 km. Navíc se zkrátí doba nabíjení na 15 minut, a to při poloviční velikosti baterie," říká v rozhovoru pro HN Filip Dvořák, výkonný ředitel BASF pro Českou republiku.

HN: Finský závod bude stát ve městečku Harjavalta. Proč jste se rozhodli zrovna pro tuto lokalitu?

Těch důvodů bylo více. V té lokalitě už existuje rafinerie na kobalt a nikl, což jsou klíčové materiály pro výrobu baterií. Vlastní ji společnost Nornickel, se kterou jsme podepsali memorandum o spolupráci. Budeme tak přímo u zdroje a můžeme se soustředit na zlepšování vlastností baterií. Dalším důvodem je to, že chceme tak trochu vrátit technologické know-how do Evropy. V posledních deseti letech se totiž většina tohoto know-how, ať už šlo o elektroniku, solární panely, biotechnologie, či právě elektromobilitu, přesunula mimo EU, především do Asie.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru