Lidovci odmítli kandidovat do Evropského parlamentu společně s TOP 09 a STAN. Řeklo by se, že je to vlastně jedno, protože eurovolby v Česku tradičně skoro nikoho nevzrušují (volební účast byla posledně druhá nejnižší ze všech zemí EU − 19 procent).

Jenže podstatné je něco jiného. Jde o jasný signál, že byl zatlučen další hřebík do rakve projektu integrace pravého středu v Česku.

Spolupráce této části spektra přitom dává dokonalý smysl. Máme tady tři strany (TOP 09, STAN, KDU), které jsou jednoznačně prozápadní, vstřícné k dalšímu postupu evropské integrace, s podobnými náhledy na ekonomickou politiku. Zároveň s odporem k autoritářství, babišovské bezhodnotovosti a zemanovské stabilizaci společnosti na čínský způsob.

Logické by bylo pokusit se překonat některé rozdíly (sociální konzervatismus KDU versus liberální přístup TOP 09) a dát to dohromady. Počítejme: všechny tři partaje získaly ve volbách 2017 lehce přes pět procent hlasů. Za to inkasovaly dohromady 23 poslaneckých mandátů. Kdyby kandidovaly společně, měly by, kvůli českému volebnímu systému zvýhodňujícímu větší subjekty, mandátů minimálně o deset víc. Proč je proboha nechávají svým politickým soupeřům, či rovnou nepřátelům?

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru