Psal se rok 1948, když hraběnka Mathilda Nostitzová se svými rodiči a čtyřmi sourozenci na náklaďáku opouštěla republiku. Když její rodinu komunisté vyhnali ze zámku v Plané na Tachovsku, bylo jí 12 let. Její otec sice dostal nabídku zůstat, ale jen pokud se rozvede se svou manželkou, která měla německý původ. "Ještě dnes mi přijde strašné, jak někdo mohl chtít takhle rozdělit rodinu s pěti dětmi. Otec to samozřejmě odmítl a hned jsme začali balit na cestu," vzpomíná dnes 82letá Mathilda Nostitzová.

Zbytek dětství strávila v Německu, kde vystudovala hotelovou školu. Pracovala v hotelu, pro leteckou společnost Lufthansa i jako novinářka pro časopisy Spiegel a Constanze. Chvíli také prodávala v trafice, když se v Rakousku starala o nemocného otce. "Tři lékaři mi říkali, že to byl silný a zdravý člověk, který měl akorát zničené srdce. Zemřel steskem po domově," líčí hraběnka.

Ji samotnou sice mrzelo, že rodina musela odejít, ale mělo to podle ní i svá pozitiva. "Jsem ráda, že jsem měla čerstvý vzduch. Lidé v Československu nemohli cestovat, mít majetek. Vůbec nechápu, jak dnes mohou říct, že se měli dobře. A je mi strašně líto, že komunismus v Česku zase začíná mít prostor. V téhle zemi musí člověk pořád s něčím bojovat," říká Mathilda Nostitzová.

Mathilda Nostitzová (82)
jarvis_5bfeae1e498e6a73a06ea03c.jpeg
Foto: archiv Mathildy Nostitzové

zakladatelka Nadačního fondu Mathilda

◼ Narodila se na zámku v Plané na Tachovsku. Komunisté ale její rodinu z Československa vyhnali, a tak od 12 let vyrůstala v Německu.
◼ Vystudovala hotelovou školu. Pracovala v hotelu, pro leteckou společnost Lufthansa i jako novinářka pro časopisy Spiegel a Constanze.
◼ V roce 1970 se vdala za italského diplomata Maria Quagliottiho. Společně procestovali celý svět.
◼ Po sametové revoluci se vrátila do vlasti, kde začala pomáhat nevidomým a slabozrakým.
◼ V roce 2010 založila Nadační fond Mathilda společně s Lubošem Krapkou, který je jeho ředitelem.
◼ Získala řadu ocenění, například Cenu Via Bona Nadace Via za individuální filantropii (2007), Cenu ministra zahraničních věcí Gratias Agit (2008), cenu Významná česká žena ve světě (2009) a Pamětní stříbrnou medaili za celoživotní přínos a podporu zrakově postižených (2012) v Senátu Parlamentu ČR.
◼ Žije střídavě v Česku a Itálii.

V roce 1970 se vdala za italského diplomata Maria Quagliottiho, s kterým procestovala celý svět. Žili mimo jiné v Japonsku, Ománu, Británii či Norsku. Po sametové revoluci se vrátila do vlasti, kde usilovala o návrat zámku v Plané. Dva měsíce před začátkem restituce ho ale stát prodal a noví vlastníci jej nechali zchátrat. Dostala tak jen hřbitov poblíž Plané, kde jsou pohřbeni její předci.

Hraběnka ale nezahořkla a místo toho se vrhla na dobročinnost. Už přes 20 let pomáhá nevidomým a slabozrakým. Na jejich podporu založila Nadační fond Mathilda, který také zrakově postižené zaměstnává.

Vaši předkové byli významní mecenáši umění a kultury. Na koho z nich jste nejvíc hrdá?

Na svého prapraprapradědečka Františka Antonína Nostitze-Rienecka. Byl nejvyšším purkrabím pražským a prezidentem královského gubernia. Za svého úřadování nechal vystavět kostely, zámky, paláce a v roce 1781 stál u zrodu Stavovského divadla. Měl také rád různé vynálezy. Zasadil se o první hromosvod v Čechách, a své děti dokonce nechal očkovat, což bylo v té době nevídané.

Vychází vaše filantropická činnost právě z této rodinné tradice?

Moje maminka a babička chodily předčítat nevidomým. Můj tatínek měl velmi silné brýle. A když se ho někdo zeptal, kolik má dioptrií, tak odpovídal, že další číslo je slepota. Jedním z mých předků je navíc Jan Lucemburský, který byl nevidomý. Ten se na mě možná seshora dívá a vede mě tím správným směrem. Takže má cesta k pomoci nevidomým a slabozrakým byla takovým přirozeným vývojem.

Zrakově postižené jste podporovala ještě před založením Nadačního fondu Mathilda. Jak vypadaly začátky vaší pomoci?

Moji známí, houslista Josef Suk a violoncellistka Michaela Fukačová, mě pozvali na koncert, jehož výtěžek šel na podporu nevidomých. Tam jsem se seznámila s lidmi ze Sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých (SONS). A domluvili jsme se, že jim budu pomáhat s organizací dalších koncertů. Od roku 1992 jsme tak pořádali koncerty, kde vystupoval vždy jeden nevidomý hudebník z Česka a jeden ze zahraničí. Ze začátku jsme spolupracovali se SONS, ale pak jsme se osamostatnili. A v roce 2010 jsme s Lubošem Krapkou založili vlastní Nadační fond Mathilda.

Co pro nevidomé a slabozraké dělá vaše nadace?

Jednou z našich aktivit je, že pro ně cvičíme vodicí psy. Začali jsme v roce 2013 a od té doby jsme zrakově postiženým předali 40 psů. Já psy miluji, takže je to moje srdeční záležitost. Mám doma čtyři a manžel si občas dělá legraci, že jediné, čeho lituje, je, že není pes. Vedle toho podporujeme Tyfloservis, který se zabývá rehabilitací nevidomých a slabozrakých. Provozují 12 cvičných domácností, kde se lidé, kteří v průběhu života přišli o zrak, učí žít samostatně. Pomáháme jim postavit tam například kuchyně, kde si trénují vaření. Máme i vlastní časopis a digitální knihovnu, odkud si nevidomí mohou stáhnout přes 20 tisíc titulů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru