Když mluvíme o šíření lží − kolik myslíte, že na světě žije Židů? Čtvrtina Maďarů odpověděla, že je to více než 20 procent. Realita je přitom totálně jiná − Židů jsou na světě jen dvě desetiny procenta.

Čtyři z deseti Maďarů si myslí, že Židé mají příliš velký vliv v byznysu a ve finančnictví. Pozitivní názor na Židy má 21 procent Maďarů, negativní pak 19. Tedy těsné skóre. Zbytku občanů je pak tato otázka ukradená.

Maďarsko patří k zemím, kde byl antisemitismus historicky velmi silný. Přesto ale musíme říct, že několikaletá kampaň proti finančníku židovského původu Georgi Sorosovi, kterou vede premiér Viktor Orbán, působí. Soros, který zbohatl na spekulacích na finančním trhu, věnoval prakticky veškeré své jmění na dobročinné účely, například na vzdělávání. Orbán ale sáhl i k tak nechutným metodám, jako je lepení Sorosových podobizen na podlahu autobusů hromadné dopravy − aby lidé mohli na Sorose šlapat.

Zmiňovaná čísla o pohledu na Židy pochází z průzkumu pro televizi CNN, provedeného v sedmi zemích Evropské unie. Například ve Francii, Británii, Německu, Rakousku nebo Polsku. Maďarsko z něj vychází jako stát, jehož občané mají na Židy nejkritičtější pohled, který si občas nezadá se stereotypy a lžemi, jež dříve šířila nacistická propaganda.

Související