Obecně přijímaná pravda zní − když jsou populisté v opozici, hodně mluví. Ale když musí převzít zodpovědnost a jít do vlády, jen málokteré sliby splní. Prostě proto, že to často není možné.

Toto konstatování asi problesklo hlavou řadě lidí, když uslyšeli o veletoči italské vlády, kterou tvoří protestní Hnutí pěti hvězd a krajně pravicová Liga, dříve známá jako Liga severu. Lídři těchto stran najednou mluví o tom, že upraví navrhovaný státní rozpočet na příští rok. Ještě nedávno o tom přitom nechtěli ani slyšet. "Neustoupíme ani o milimetr," prohlašoval šéf Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini.

Teď ale říká: "Nelpíme na desetinkách." Naznačuje tedy, že schodek rozpočtu nakonec může být o pár desetin procenta HDP nižší.

Evropská komise s Itálií kvůli flagrantnímu porušení rozpočtových pravidel zahájila řízení, které může skončit až uvalením pokuty. Že by se toho v Římě zalekli? Určitě ne. Konflikt s "Bruselem" se jim hodí, notně ho využijí v kampani před blížícími se volbami do Evropského parlamentu, které budou v květnu. Ale co se jim nehodí, jsou sankce.

Nejspíš tedy nabízejí drobné ústupky, aby s komisí mohli smlouvat a celý proces protáhli až za květen příštího roku. Mohou si to dovolit − jestli by vládu něco mohlo k razantní změně plánů přimět, tak je to reakce finančních trhů. Na nich se ale žádný panický výprodej italských státních dluhopisů nekoná. Zatím.

Související