Dnes už málem zprofanovaný výrok Vladimira Putina, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou tragédií 20. století, se nejčastěji vykládá jako výraz nostalgie, smutku nad něčím nenávratně zaniklým. Ten stesk se netýká ani tolik komunistického režimu, jako mnohem více velikosti země a jejího postavení ve světě. Napovídá tomu opakovaně vyslovované přání, že je nutno, aby svět opět Rusko respektoval, o respektu se zmiňuje i v souvislosti s nejnovějšími ozbrojenými incidenty v Azovském moři.

S těmi slovy je jedna velká potíž. Dají se vyložit nejen jako stížnost, že okolní země nyní mají vůči Rusku málo úcty, ale i jako parafráze ruského úsloví "aby si nás vážili, aby se nás báli". Ten, kdo vidí svět prizmatem moci a mocenských vztahů, jako nynější ruský prezident, životní profesí tradiční silovik, představitel bezpečnostních složek, bude dávat přednost druhému výkladu.

Co pramení z touhy obnovit postavení Ruska tak, aby odpovídalo poválečné pozici Sovětského svazu, který nejenže získal zpět územní ztráty vyplývající z brestlitevského míru, ale připojil k nim i další zisky jako někdejší Královec, dnes Kaliningrad, a posunul hranice Německa na západ? Je to i stesk po době, kdy světu dominovaly dvě "supervelmoci". V dnešním světě však už vyrostl přinejmenším jeden globální hráč, Čína, se kterým se Rusko nemůže měřit, a proto se mnohem více vymezuje vůči Západu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru