Na trh pražské burzy Start, určený pro menší a střední podniky, včera přibyla již pátá firma. Své akcie v rámci primárního úpisu prodal investorům brněnský start-up AtomTrace.

Společnost upsala celkem 170 tisíc akcií při ceně 50 korun za kus, což jí vyneslo 8,5 milionu korun. Na burzu však šlo vedení firmy s optimističtější představou, také proto, že se prezentuje jako světově první veřejně obchodovatelná společnost zabývající se laserovou technologií. Prodat chtěla až 500 tisíc kusů a cenové pásmo stanovila v rozmezí 50 až 70 korun. Noví investoři nyní drží ve firmě přibližně osm procent akcií.

"Ambice byly vyšší. Ale na druhou stranu jsme dosáhli minimální hranice, na kterou jsme cílili," řekl Jan Proček, výkonný ředitel firmy a zároveň jeden ze zakladatelů. Nevyloučil pak možnost, že se firma pokusí v budoucnu prodat investorům další akcie. "Je to věc, kterou jsme diskutovali," uvedl.

8,5 mil. Kč

byla hodnota akcií, které firma AtomTrace prodala během úpisu na trhu pražské burzy Start. Noví investoři ji tak ohodnotili na 108 milionů korun.

Výnos z úpisu hodlá management společnosti použít mimo jiné na posílení prodejní a distribuční sítě a také třeba na rozšíření týmu výzkumných pracovníků.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru