Průzkum o tom, jak se léčí v českých nemocnicích, má za sebou už třináctý ročník. Za tu dobu se jedna důležitá věc významně proměnila: kvalita péče v nemocnicích co do vzájemné komunikace zdravotníci versus pacienti, respekt vůči pacientovi a jeho soukromí či třeba ochrana bezpečí pacientů. Včetně takové zdánlivé maličkosti, jakou je fakt, že se lékaři a sestry víc usmívají. "Skoro bych řekl, že tady proběhla za ta léta úplná revoluce," říká Daniel Vavřina z organizace HealthCare Institute a duchovní otec celého výzkumu Nejlepší nemocnice v Česku.

Promluvit si s lékaři

Na začátku přitom bylo jen naštvání jednoho člověka, jehož manželka poprvé rodila. Bylo tehdy vidět, jak moc záleží na tom, jak se v nemocnici střídají směny.

"Přišlo mi, že v porodnici byly odlišné přístupy různých lidí. Jedna sestra s lékařem se chovali přívětivě, ale když se vystřídaly směny, člověk se nestačil divit," vzpomíná Vavřina, proč se rozhodl začít organizovat žebříček nejlepších českých nemocnic. "Člověku nakonec dojde, že veškerá zdravotnická péče je přece placená z našich daní. Čili když přijde do nemocnice, mělo by tomu chování k pacientům taky odpovídat. Jenže tehdy jsem to z vlastní zkušenosti vůbec neviděl pozitivně. Poměr slušně se chovajících zdravotníků k těm druhým byl půl na půl," vypráví. A to se podle něj v posledních letech změnilo nejvíc.

Ostatně čísla to dokazují. Třeba co do pocitů hospitalizovaných pacientů v oblasti jednání s úctou a respektem bylo letos maximálně spokojeno 81,4 procenta lidí. S tím, jak zdravotníci dokážou naslouchat a vyslyšet potřeby pacientů promluvit si s lékaři či sestrami, bylo letos spokojeno přes 74 procent lidí, což je meziroční nárůst o sedm procentních bodů. Není divu, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch právě zakládá na ministerstvu pracovní skupinu na měření kvality péče a chce, aby odborníci diskutovali o tom, jak to dělat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.