Dnešní auta už bez pomoci řidičů dokážou sama zaparkovat, jejich systémy kontrolují, zda vůz nevybočuje ze svého jízdního pruhu, nebo za pomoci senzorů rozeznávají dopravní značky. Na světě jsou už ale také první vozy, které dokážou jízdu zvládnout zcela bez pomoci člověka. Takzvaná autonomní auta testují automobilky jako americká Tesla, německý Mercedes či japonská Toyota, ale také velké technologické společnosti typu Uber nebo Google. Podle odborníka na samořiditelné vozy Manfreda Broye musí ale vývoj aut bez řidičů ujít ještě dlouhou cestu k tomu, aby se taková vozidla dostala do běžného provozu.

"Jejich rozvoj není možný bez úpravy současných pravidel pro bezpečnost na silnicích a přinese nám i spoustu etických otázek. Řada lidí se třeba už teď ptá, kdo bude zodpovědný za nehodu způsobenou samořiditelným vozem," říká emeritní profesor Technické univerzity v Mnichově, jenž řídí Centrum digitalizace Bavorska. Broy byl před několika dny účastníkem odborného semináře Mobilita budoucnosti, který v Praze pořádala německá ambasáda.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.