Tento měsíc dokončil developer Ekospol po 10 letech výstavbu obytného areálu v polích v okrajové části pražských Kyjí. Svou velikostí se projekt s názvem Panorama Kyje zařadil mezi největší obytné soubory postavené v Praze za poslední dvě desetiletí.

Vznikla v něm téměř tisícovka bytů, jejichž tržní hodnotu vyčíslil Evžen Korec, generální ředitel a majitel Ekospolu, přibližně na tři miliardy korun. Areál je čistě obytný, chybí v něm jakékoliv služby či veřejný prostor pro setkávání jeho obyvatel. Územní plán investorovi žádné požadavky na jiné než obytné funkce neurčoval.

"Podobný celek bude vykazovat stejné nedostatky jako negativně vnímaná satelitní městečka, která bez občanské vybavenosti nemají ambici stát se samostatným celkem," říká Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Ekospol ale nemá s nebytovými prostory pro menší obchody ve svých rezidenčních projektech nejlepší zkušenosti. "Vypadá to jako dobrá idea, ale žádný malý obchod nemůže nabídnout ceny, které nabízejí velkoprodejny. Obchody pak končí, protože nejsou konkurenceschopné," říká Korec. "Většina lidí vezme auto a jede na velký nákup do nejbližšího nákupního centra," dodává.

Takovým je v případě projektu Panorama Kyje Centrum Černý Most. Ekospol ale ve svém projektu vyčlenil pozemek na stavbu velké prodejny potravin, který si od developera po vydání stavebního povolení koupí budoucí provozovatel. Zatím však není jasné, kdy obchod vznikne, protože investor chce podle Korce objekt dvoupatrový, to se však nelíbí městské části.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru