Po pěti letech se do českého právního řádu vrací povinnost zajistit účast zaměstnanců v dozorčích radách akciových společností. Novinka se má týkat firem, v nichž pracuje více než 500 lidí. A po vzoru Německa má být prostředkem pro zajištění dialogu a smíru mezi vedením a zaměstnanci. Podle právníků i některých podnikatelů je ale historicky první novela zákona o obchodních korporacích špatná, neboť mnohá ustanovení umožňují dvojí výklad zákona. Stát proto už chystá její další úpravu.

Novela sice platí od roku 2017, ale 14. ledna příštího roku vyprší dvouletá lhůta, kterou dala novela akciovým společnostem na to, aby zajistily účast pracovníků ve svých dozorčích radách. Do té doby musí nejen uspořádat volby, ale předtím ještě změnit stanovy tak, aby zvolení zaměstnaneckých zástupců do rady vůbec umožňovaly.

Řada firem musí kvůli nové právní úpravě měnit i počet členů dozorčí rady. Ten musí být nově dělitelný třemi. Ve stanovách pak také musí podniky určit, kolik členů bude dál vybírat valná hromada a kolik zaměstnanci v pracovním poměru. Ti musí zvolit minimálně třetinu členů dozorčího orgánu. "Nicméně počet členů volených zaměstnanci nesmí být vyšší než počet členů volených valnou hromadou," upozorňuje partner advokátní kanceláře Havel & Partners Ondřej Florián.

Špeh ve vlastních řadách

Zastoupení zaměstnanců ale není v Česku novinkou. Akciové společnosti je v dozorčích radách musely povinně mít až do konce roku 2013, kdy nový zákon o obchodních korporacích tuto povinnost zrušil. "Zaměstnanci mnohdy nebyli ochotní kandidovat. Některé firmy si stěžovaly na porušování povinnosti mlčenlivosti ze strany zástupců zaměstnanců v dozorčí radě," popisuje problémy, na něž tehdy podniky narážely, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy Jitka Hejduková.

Nová právní úprava je mírnější. Starý obchodní zákoník totiž povinné zastoupení pracovníků v radě nařizoval všem akciovým společnostem s více než 50 zaměstnanci. Teď bude platit pro společnosti desetkrát větší.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V placené části se dozvíte o rizicích nové právní úpravy a dvojím výkladu, který umožňuje. Vláda kvůli tomu už dokonce připravila další novelu zákona o obchodních korporacích.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru