Zmapovali jsme, jaká je potřeba investic v Česku, oznámil premiér Andrej Babiš na pravidelném setkání českých stavebníků na Pražském hradě.

Výsledkem je investiční mapa 17 tisíc projektů, které by se v Česku mohly do roku 2030 zrealizovat. Na ně by český stát mohl i s pomocí peněz z evropských fondů vydat celkem 3,45 bilionu korun.

"Chceme státní investice zbavit neřízeného chaosu. Nejde nám o to jen něco rychle postavit, potřebujeme nastavit celý systém," tvrdil Babiš před několika stovkami zástupců stavebních firem.

Ti v příštím roce podle dotazníku CEEC Research očekávají, že stavebnictví jako obor poroste o 2,6 procenta. Mnohem optimističtější než firmy zabývající se pozemním stavitelstvím jsou podniky spojené s budováním velkých dopravních staveb.

"Já chci beton, ne semináře a workshopy," potěšil Babiš stavaře, když komentoval využívání fondů EU na takzvané měkké projekty.

Budování infrastruktury považuje za prioritu současné vlády, která může připravovat státní rozpočet naposledy pro rok 2022. Do té doby by chtěl Babiš investovat přes 1,2 bilionu korun, což zhruba odpovídá jednomu ročnímu rozpočtu České republiky.

Vedle stavebnictví zmínil premiér jako prioritu investice do vědy a výzkumu. Jde mu o to, aby české podniky měly originální výrobky s většími maržemi a nemusely být jen subdodavateli.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.