Den poté, co si Ukrajina připomněla smutné výročí Sověty způsobeného hladomoru z let 1932 až 1933, otevřeli Rusové třetí frontu, po níž vedou útok proti svému západnímu sousedovi. Kdybychom brali v úvahu i hybridní válku v informačním prostoru, tak je spor o vjezd do Azovského moře po Krymu a Donbasu vlastně spíš frontou čtvrtou, ale to je spíš technikálie. Důležité je uvědomit si, že jde o agresi vůči suverénní zemi.

Podpora ruského prezidenta Vladimira Putina mezi domácí veřejností hlavně kvůli penzijní reformě klesá, takže je třeba oživit národ a povzbudit jeho bojového ducha nějakým menším konfliktem. A Ukrajina se nabízí, protože tím Putin zabije nejméně dvě mouchy jednou ranou: bude mít krmivo pro domácí propagandu a zároveň tím ještě více znejistí souseda, který se připravuje na klíčové prezidentské volby, jež se mají konat příští rok v březnu.

Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že incident, při němž ruské námořnictvo zadrželo tři ukrajinské lodě, vyprovokovali Ukrajinci. Ti si vyhradili právo na jakoukoli odpověď, uvedli armádu do stavu bojové pohotovosti a vyhlásili na měsíc válečný stav.

To je ovšem to poslední, co křehká ukrajinská demokracie čtyři měsíce před volbami potřebuje, a může ji to značně poškodit nejen doma, ale i v zahraničí. Někdy se totiž zdá, jako by Západu docházela s Ukrajinci a zejména s jejich korupcí a neschopností reformovat stát trpělivost. Válečný stav pak nahrává různým druhům silového řešení zvenčí i zevnitř, zejména když úřadující prezident Petro Porošenko nepatří právě k favoritům volby. Může teď ale vládnout pomocí dekretů, zakázány jsou demonstrace i stávky, což může jeho oponentům značně ztížit volební kampaň.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru