Zběžný pohled by mohl vyvolat dojem, že politická krize Andreji Babišovi ublížila. Podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi mu nyní věří jen 37 procent lidí, 60 procent mu naopak nedůvěřuje. Pokud by ovšem chtěli Babišovi odpůrci, kteří proti němu pořádají demonstrace, už už slavit, že dochází k politickému zlomu, je potřeba jim říci, aby vrátili šampaňské do lednice. O žádný zlom, ba ani změnu trendu ve skutečnosti nejde.

Na jednu stranu je pravda, že pro politika, který dokola vypráví, že jeho hnutí tady je pro všechny, není důvěra 37 procent voličů žádná sláva. Všemi milovaný vůdce nové národní fronty z něj už asi nebude. Ovšem to je tak jediné, z čeho mohou Babišovi odpůrci čerpat optimismus. Stejnou míru (ne)důvěry v Andreje Babiše totiž jiné agentury (například CVVM) zaznamenaly už na začátku tohoto roku. Což znamená, že nové podivné okolnosti v kauze Čapí hnízdo a pokus vyslovit jeho vládě nedůvěru Babišovi v očích veřejnosti nijak neublížily. Je na svém.

Šedesátiprocentní celková nedůvěra v Babiše může mít navíc různé důvody − často radikálně odlišné od těch, které se prezentují na protibabišovských demonstracích. U voličů Okamurovy SPD, kterých Babišovi nevěří podle Kantaru zhruba dvě třetiny, může být důvodem například Babišův relativně vstřícný postoj k EU. U voličů komunistů, z nichž Babišovi nevěří zhruba třetina, to zase může být nechuť k tomu, že se Babiš coby velkokapitalista topí v penězích. A tak dále.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru