Mladí čeští pěvci budou mít historickou příležitost prorazit na světovou operní scénu. Na vrcholu příštího léta se v pražském Národním divadle uskuteční pěvecká soutěž Operalia, kterou pořádá někdejší špičkový tenorista Plácido Domingo. Od roku 1993 již zavítala do Londýna, Moskvy či Los Angeles a pro svět objevila talenty Rolanda Villazóna, Joyce ­DiDonatovou nebo Erwina Schrotta.

"Pro české zpěváky je to obrovská příležitost," míní pořadatelka Gabriela Boháčová a upozorňuje, že soutěži přihlížejí zástupci operních domů, festivalů i agentur. Mezi porotci letošního ročníku v portugalském Lisabonu byli ředitelé castingu Royal Opera House v Londýně, pařížské Opéra National de Paris, člen vedení newyorské Met nebo generální ředitel Chicagské opery.

Někteří z nich přijedou hledat talenty také do Prahy, kde porotu doplní jeden Čech. Jeho jméno zatím není známé, stejně jako se teprve rozhodne o účastnících − Operalia tradičně dostává až tisíc přihlášek, z nichž porota vybere 40 finalistů. Ti budou mezi 21. a 26. červencem soupeřit v Praze.

Don Giovanni rozhodl

"Nejprve se za doprovodu klavíru konají dvě čtvrtfinálová a jedno semifinálové kolo, následuje finálový večer s udílením cen, kde už před zraky veřejnosti a pod Domingovou taktovkou vystoupí orchestr Národního divadla," popisuje Boháčová.

Ta soutěž pozorovala před třemi lety v Londýně a letos v Lisabonu, kdy už věděla, že se Operalia přesune do Prahy, a tak vše obhlížela z producentské pozice.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.