Black Friday, Cyber Monday a Giving Tuesday. Tři listopadové dny, které spolu úzce souvisí, i když ne tak, jak se na první pohled může zdát. Zatímco náplní prvních dvou jsou slevové akce a celosvětová nákupní (on-line) horečka, Giving Tuesday je jejich protipólem − dnem pro všechny, kteří chtějí nezištně dávat potřebným.

Z těchto tří svátků je svátek dárcovství nejmladší, vznikl až v roce 2012 na popud Henryho Timmse, filantropa a zakladatele komunitního centra 92nd Street Y v New Yorku (rozhovor s ním si můžete přečíst v článku Darování jako svatba). Důvod byl prostý, Timms měl pocit, že by bylo dobré vyrovnat dobrými skutky dny, které jsou založené na tom, že člověk jen bere.

Myšlenka se rychle rozšířila po celém světě a od roku 2016 se tento den slaví i v České republice. "Jediným cílem Giving Tuesday je pomáhat a inspirovat k tomu i ostatní. Svátek dárcovství spojuje dobročinné aktivity a zároveň hezky otevírá nadcházející charitativní adventní sezonu," říká Lucie Mádlová, zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti, jež se stala národním ambasadorem celé akce.

Nejúspěšnější výzvy v Česku

1. sbírky financí pro nemocné
2. podpora vzdělávání dětí a mladistvých
3. sbírka oděvů a obuvi pro potřebné
4. podpora seniorů a paliativní péče
5. pomoc lidem v nouzi

Pomoc sbírkou i přímou podporou

Den dárcovství dokázal hned svým prvním ročníkem oslovit širokou veřejnost, kdy se k výzvě registrovalo 112 subjektů z komerčního sektoru a neziskových organizací, v roce 2017 už jich bylo více než 170. Například nezisková organizace Pestrá se k iniciativě připojila hned v počátku. "Cvičíme asistenční psy pro děti a dospělé s různými druhy postižení, a to bez použití kotců. Výcvik asistenčních psů v domácím prostředí vychovatelů a trenérů je však finančně nákladný, protože asistenční psi nejsou na rozdíl od vodicích psů považováni za kompenzační pomůcku. Nejsou tedy státem propláceni a bez podpory našich dárců bychom jen stěží mohli výcvik financovat. Proto vítáme iniciativy, jako je Giving Tuesday, které pro nás znamenají příliv nových podporovatelů, ale také přispívají k osvětě jinak leckdy přehlížených témat," vysvětluje výkonná ředitelka Jana Sirotková. A k výzvě se letos poprvé připojily mnohé další organizace i firmy. "Jsme poměrně čerství členové asociace, připojujeme se tedy k této mezinárodní iniciativě letos prvně. Je pro nás naprosto přirozené sdílet své znalosti v oblasti financí a pomáhat těm, kteří nás potřebují," popisuje Martina Flídrová, CSR specialistka České podnikatelské pojišťovny.

Jak taková pomoc vypadá v praxi? Registrované neziskové organizace většinou pořádají přímé finan­ční či materiální sbírky, komerční firmy často volí témata, která mají styčné body s jejich předmětem podnikání. Mohou také uspořádat veřejnou sbírku, charitativně prodávat své zboží nebo přímo podpořit konkrétní projekt. "Tento rok jsme si vybrali přímou podporu azylového domu v Radotíně, kterému jsme se rozhodli darovat novou kuchyň s jídelním stolem a židlemi. Rádi bychom tak zlepšili podmínky, ve kterých se klientky v azylovém domě stravují," říká Roman Bojko, tiskový mluvčí Ikey, a dodává, že loni podporovali vzdělávací centrum Tereza a projekt stravování ve školách.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru