Rozšiřování chytrého měření v energetice likviduje postupně jednu letitou profesi − "živé" odečítače. Kdysi vstupovali do bytů, posvítili si baterkou na elektroměr či plynoměr a zapsali čísla na papír.

Příchod odečítače byl předzvěstí roční faktury, která bývala poměrně jednoduchá. Většina měřidel je již dnes ale přístupná mimo bytové prostory a s chytrým měřením přichází také dálkový odečet. A fakturu mnozí zákazníci nezkoušejí ani číst, zajímá je jen řádek s nápisem přeplatek − nedoplatek.

Současná faktura, ač se ji snaží dodavatelé energií zjednodušovat, přesto řadu položek obsahovat musí. Ty, které se týkají dodávky silové elektřiny, zůstávají poměrně jednoduché, přibyl však obsáhlejší seznam těch položek, které jsou regulované. Největší část z nich tvoří cena distribuce, ale nezanedbatelný je také povinný příspěvek každého zákazníka na obnovitelné zdroje energie. Přibyly daně, ať již DPH, nebo od roku 2008 také daň z elektřiny.

60 %

celkové ceny elektřiny tvoří složky ceny regulované ERÚ, u plynu je to 40 procent.

Některé položky mohou být pro laika matoucí: například plat za odběrné místo je měsíčním paušálem, který se vztahuje k dodávce již zmíněné silové elektřiny, zatímco plat za příkon přísluší k distribuci a více mu lidé rozumí, když je popsán jako plat za jistič. Při pohledu do faktury také nemusí být zcela srozumitelné, na kterém místě je již započtena daň z přidané hodnoty a kde se objeví až na některém dalším řádku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.