Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019 činí nyní asi 55 eur (1420 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční. Ceny elektřiny na trzích rostou nepřetržitě od února.

Zdražení pro domácnosti ale rozhodně nebude tak výrazné. "Takzvaná silová elektřina je pouze jednou složkou, kterou kupují obchodníci na trhu. V našich konečných účtech se to projevuje méně než polovinou. Další část, za distribuci elektřiny, určuje regulátor. A tam očekávám nárůst velice mírný," popsal pro Český rozhlas Plus majitel poradenské firmy ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

"Prakticky všichni obchodníci již během tohoto roku ceny elektřiny zvedli, průměr lze odhadnout na pět procent. A dalších zhruba pět až deset procent přidají na konci tohoto či začátku nového roku. U běžné spotřeby to představuje stokoruny navíc, v případě vytápění jde o tisíce," odhadl Gavor.

1420 Kč/MWh

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019 činí nyní asi 55 eur (1420 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

"Očekáváme, že elektřina podraží v průměru asi o deset procent, přičemž velcí dodavatelé přistoupí k méně výraznému zvýšení cen. Proti tomu menší hráči, kteří odebírají elektřinu přímo z burzy a často nevyužívají zajištění, budou muset na zákazníky přenést vyšší proporci nárůstu cen silové elektřiny. Lze tedy očekávat, že pro klienty menších dodavatelů bude zvýšení cen významnější," uvedl portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Podle Jana Schindlera, analytika kalkulátoru TZB-info.cz, nemusí být zdražování konečné. "Pokud se takto vysoké velkoobchodní ceny udrží i v příštím roce, bude zdražování elektrického proudu pokračovat." Podle jeho výpočtů si domácnosti, které elektřinou netopí, připlatí přibližně o 500 korun ročně víc. "Zdražením elektřiny se zvýší také výdaje domácností na zboží a služby, což bude mnohem citelnější," upozorňuje.

Řada firem zvýšila ceny už během roku

Některé firmy zvýšily ceny už během roku. "Ke změně ceny elektřiny jsme přistoupili, a to především z důvodu jejího růstu na burze a od ostatních dodavatelů a výrobců. Je potřeba zdůraznit, že tento růst není otázkou posledních pár měsíců, ale trvá zhruba jeden rok a PRE celý první půlrok 2018 držela ceny na úrovni roku 2017," uvedl mluvčí PRE Petr Holubec s tím, že firma zvýšení ceny rozložila po segmentech a produktech na dobu zhruba tří měsíců od června do září letošního roku. "Navýšení celkové ceny elektřiny včetně dalších regulovaných položek činí v průměru 3,5 procenta, tedy zhruba 35 korun," dodal.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.