Možnost ovlivňovat množství spotřebovávané elektřiny existuje již delší dobu a v ČR je zajištěna díky systému hromadného dálkového ovládání (HDO) umožňujícího zapínání a vypínání spotřebičů v časech vysokého a nízkého tarifu. Rozvoj moderních technologií však nabízí spotřebitelům flexibilnější možnosti. Nepodléhají pak hromadnému ovládání a mohou aktivitu spotřebičů v domácnosti ovlivňovat sami.

Přicházejí i nové příležitosti pro aktivní spotřebitele. Ti, kteří si elektřinu vyrábějí vlastními zdroji, se nazývají prosumeři (z kombinace anglických slov consumer, tedy spotřebitel, a producer, tedy výrobce). Právě ti mohou sehrát významnou roli v přechodu na čistou energetiku. Na to klade důraz i Evropská komise, která spotřebitelům věnuje zvláštní pozornost v rozsáhlém legislativním balíčku z listopadu 2016 (tzv. Zimní balíček).

Ukládání energie

Zásadní roli hrají v chytrých energetických systémech technologie pro ukládání elektřiny, které se začínají rozvíjet i v ČR. Firmy začínají nabízet domácnostem chytrá řešení spojená s akumulátory, na které je nyní možné čerpat i dotace z programu Nová zelená úsporám. Společnost Solar Global spustila první velké bateriové úložiště energie s kapacitou okolo 1,2 MWh. Podobné projekty mají i společnosti E.ON a ČEZ. Očekává se také novela energetického zákona, která by měla poprvé obsahovat pravidla právě pro akumulaci energie.

2020

Národní akční plán pro chytré sítě předpokládá postupné zavádění smart meterů zaznamenávajících aktuální spotřebu elektřiny a umožňujících oboustrannou komunikaci s distributorem od roku 2020.

Elektromobilita

Dalším významným trendem poslední doby je nástup elektromobility, který by měly urychlit i zpřísňující se limity pro emise produkované auty. V ČR se zatím registrace nových aut na elektřinu pohybují ve stovkách ročně, v roce 2025 by jich tu však podle odhadů společnosti ČEZ mohlo jezdit 20 až 30 tisíc. To přirozeně zvýší požadavky na elektrické sítě. Podle odborníků proto bude nutné kombinovat elektromobily s lokální výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZ) a s ukládáním energie.

Chytré sítě

Kvůli rostoucímu podílu OZ, jejichž výrobu lze hůře odhadovat, a kvůli decentralizaci výroby bude potřebné zavádění tzv. chytrých sítí. Ty propojují výrobce elektřiny, provozovatele sítí, obchodníky s elektřinou, spotřebitele i prosumery a vytvářejí systém, v němž mohou účastníci komunikovat a spolupracovat. Výhodou je ekonomicky efektivní využívání energetické soustavy vedoucí k nižším ztrátám a zvyšující energetickou účinnost.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se