Po gibraltarské peripetii před nedělním summitem, který schválil dohody o rozchodu a náčrt budoucích vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, se světla vracejí k Westminsteru. Tam se odehraje dramatické finále, ale možná nikoliv závěrečný akt.

Závod byl vyhlášen ve čtvrtek 23. června 2016, kdy Britové rozhodli o odchodu své země z Evropské unie, ale startovní výstřel zazněl až o rok později, 29. března 2017, kdy premiérka Theresa Mayová tento cíl oficiálně sdělila ostatním členům unie. Od té chvíle se začala odpočítávat dvouletá vyjednávací lhůta. Pokud budou čerstvě schválené dohody odmítnuty, nebezpečně se zhmotní hrozba, že vztahy mezi Spojeným královstvím a zbývajícími členy unie, zvláště ty hospodářské a obchodní, ovládne chaos v podobě například kilometrových front kamionů, jichž se jen mezi Doverem a Francií nyní sem a tam dennodenně přepraví tisíce. Jaké jsou důvody, že průšvih kolosálních rozměrů není naprosto vyloučen? Je jich povícero a jsou vzájemně provázané.

První spočíval v referendu se sice srozumitelnou otázkou, zda má Británie opustit Evropskou unii, ale bez srozumitelného popisu rozchodu a příštích vztahů. I ten, kdo kupuje příslovečného zajíce v pytli, byl na tom ve srovnání s britskými voliči mnohem lépe. Systémovou vadu umocnily taktické chyby. Když premiérka Mayová prohlásila, že "lepší žádná dohoda než špatná", potěšila superbrexitáře, kteří tvrdí, že když nic nekoupí, o nic nepřijdou. Jenže Británie něco má a může o to přijít. V prvé řadě je to volný pohyb zboží a služeb, které představují většinu a podstatu její současné zahraniční obchodní výměny. Nejen to, byla to premiérka, kdo spustil odpočítávání dvouleté lhůty pro vyjednání, na jejímž konci je nynější časový stres. Většinu této lhůty navíc strávila vyjednáváním na domácí scéně.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru