Z páteční schůze sněmovny vyšel Andrej Babiš zdánlivě jako vítěz. Jeho vláda ustála pokus o vyslovení nedůvěry. Opozici, která hlasování vyvolala, scházelo devět hlasů, premiér tedy může pokračovat v započaté práci. Objevují se však názory, podle kterých je vítěze nutné hledat jinde. Třeba na Hradě.

"Prezident dostává Andreje Babiše naprosto pod sebe a říká mu, že pokud bude dál chtít, aby jeho vláda fungovala, bude to v podstatě vláda Miloše Zemana," řekl v Otázkách Václava Moravce místopředseda ČSSD Martin Netolický. Vyjádřil se tak o koalici, které je jeho strana součástí. Prezidentova podpora podle něj nebude zadarmo a premiér i ministři se teď budou častěji chodit radit na Hrad. "Osobně mně to vadí, nejsme v poloprezidentském systému," řekl Netolický. Dodal, že prezidentův vliv bude citelnější v zahraniční i vnitrostátní politice. Jeho slovům ve studiu přitakával také předseda pirátů Ivan Bartoš.

Z pátečních událostí by však mohli těžit i sociální demokraté. Vše závisí na tom, jak moc by Babišovi vadilo vládnout s SPD, která se nabízí jako alternativa za ČSSD. Pokud by se mu vyhlídka vládnutí s SPD skutečně nelíbila, jak tvrdí, musí být připraven udělat řadu ústupků, aby sociální demokraty ve vládě udržel. V opačném případě na něj ale ČSSD mnoho pák nemá. Ani výhrůžka předčasnými volbami zřejmě nezabere. "Zásadní roli hraje skutečnost, že si je žádná strana nepřeje. Sociální demokraté i komunisté jsou kousek od propasti a jde jim především o to, aby k předčasným volbám nedošlo a měli čas se zmátořit," říká politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.