Velká Británie a ostatní země Evropské unie se domluvily na tom, jak bude vypadat brexit. Dohodu o podmínkách britského vystoupení z EU schválili na mimořádném summitu v Bruselu lídři členských států unie. Navzdory tomu ale stále hrozí "divoký" brexit bez jakékoliv dohody − není jisté, jestli britská premiérka Theresa Mayová dokáže pro dojednané podmínky sehnat většinu ve vlastním parlamentu. Ten o nich bude hlasovat v první polovině prosince. A bez jeho souhlasu smlouva padne.

"Je to dohoda, která nám přinese lepší budoucnost a umožní nám využít příležitostí, které se nabízejí," napsala Mayová v otevřeném dopise všem občanům Británie. Ta přestane být členem EU už za čtyři měsíce, 29. března 2019.

Mayová se s unií domluvila na tom, že občané EU žijící v Británii a Britové, kteří bydlí na kontinentu, si zachovají svá práva. Londýn doplatí vše, co během svého členství slíbil poslat evropskému rozpočtu, odhadem až 45 miliard liber (1,3 bilionu korun). Bude moci skončit s volným pohybem osob. To znamená, že už nemusí Čechům a dalším občanům EU dovolit jezdit na ostrovy za prací.

Podařilo se vyřešit i hlavní problém, tedy jak zajistit, aby nehrozilo obnovení hranice mezi Irskem, které jako samostatný stát zůstává v EU, a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království, a z EU tedy odchází. EU i Británie se bojí, že obnovení hranic by mohlo oživit krvavou občanskou válku, která skončila teprve v 90. letech minulého století.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.