Marihuana bude nejspíš legalizována a měli bychom ji prozkoumat − zaprvé jako naši potenciální konkurenci, zadruhé jako náš možný produkt a také to, jak v této věci spolupracovat s vládou. Předchozí větu pronesl prezident tabákového koncernu Philip Morris George Weissman v roce 1970. Skutečně aktuální se stala až téměř po 50 letech. S tím, jak ve světě přibývá oblastí, kde byla legalizována, je dnes pro výrobce cigaret marihuana skutečným tématem.

"Všechny tabákové společnosti to nyní pozorně sledují. Čekáme, až legalizaci schválí skutečně velké země. Marihuana je něco, co i nás zajímá, a děláme si pro to jisté přípravné práce," řekl pro HN šéf výzkumu společnosti British American Tobacco Christopher Proctor. Marihuana podle něj může tabákovým koncernům přinést nové zákazníky. Že by ale v nějaké výraznější míře nahradila tabák a klasické cigarety, se nedomnívá.

Prostor (ne)jen pro tabáčníky

Když v říjnu padla veškerá omezení na držení, užívání, pěstování a obchodování s marihuanou v Kanadě, otevřel se tím mnohamiliardový trh. Cena akcií firem, které se zabývají konopným byznysem, skokově vyrostla. Rekreační užití marihuany je dnes dovoleno už i v několika státech USA nebo například v Jihoafrické republice. Navíc mnoho dalších zemí připravuje změnu svého přístupu k marihuaně a návykové látce THC, kterou obsahuje. Ať už jde o lékařské či rekreační účely.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké další alternativy mají tabákové koncerny, aby udržely svůj byznys?
  • Které další firmy lákají investice do konopného byznysu?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se