Nikolas Varga se vášnivě rád toulá po světě. Často se vrací do Maďarska, kde pokaždé najde něco nového. S blížící se zimou například doporučuje některé z mnoha maďarských termálních lázní. "V samotném srdci Budapešti to jsou vyhlášené lázně Gellért, romantici dají přednost lázním u města Miskolc. Ty jsou zvláště půvabné, ukryté v jeskyni," říká Varga, který na Facebooku poskytuje cestovatelské poradenství.

Na výlety do malých měst a vesnic je podle něho lepší si počkat na jaro. "Začít lze v Szegedu, 'rodišti' slavného segedínského guláše, který tu najdeme snad ve všech hospodských menu," doplňuje a příznivcům ostřejšího pití pak doporučuje návštěvu města Gyula na hranicích s Rumunskem, které se rok co rok koncem dubna stává hlavním městem pálenky, maďarského národního nápoje. "Ochutnat tu můžete tradiční slivovice či hruškovice, ale také pálenky vyrobené z melounu nebo ananasu. Děti potěšíte dobrotami ve stoleté cukrárně."

S blížící se zimou lákají některé z mnoha maďarských termálních lázní.

K vyhledávaným jarním a letním cílům patří také město Tihany neboli "maďarská Provence", obklopené levandulovými poli. V červnu se tu koná Levandulový festival zakončený samosběrem voňavých květů.

Chvála Balatonu a pečených ryb

Letní návštěva Maďarska však "chutná" nejlépe u vody. To Češi samozřejmě vědí už celé roky, ale neznamená to, že musí strávit dovolenou jen u notoricky známého Balatonu. Nečekanou romantiku lze zažít třeba v "maďarských Benátkách" u kouzelného jezera Velence. Vodní plocha o rozloze 27 kilometrů čtverečních leží v dunajské rovině, severovýchodně od Balatonu.

Kdo se vydá od Balatonu na severozápad, po deseti kilometrech dorazí k Hévízu, největšímu termálnímu jezeru v Evropě. Rozprostírá se na ploše 4,44 hektaru a napájejí jej dva prameny: z podzemní krasové jeskyně vyvěrá léčivý pramen o teplotě 41 °C, druhý, studený, rozředí vodu v létě na 34, v zimě zhruba na 26 °C. Prameny jsou natolik silné, že denně vychrlí až 80 milionů litrů vody. V jezeře se tak voda vymění každých 28 hodin. V okolí stejnojmenných lázní se díky teplu a bahnitému podloží daří vínu. Malé vinice s vinárnami najdeme například na kopci Egregy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.