Domluvit se na úřadech, najít si práci a lépe se zapojit do života v Česku pomáhá cizincům školení organizované státem. Dosud bylo dobrovolné, od ledna 2021 má být povinné. Vztahovat se má na všechny s povolením k dlouhodobému nebo trvalému pobytu, stihnout by ho museli během prvního roku v Česku. Novelou cizineckého zákona se dnes budou zabývat členové sněmovního výboru pro bezpečnost.

"Já jsem pro. Odlišnost prostředí přináší komplikace, které mohou vyvolávat xenofobní nálady," říká poslanec Jiří Veselý (ČSSD). O podobě a obsahu kurzů zatím debatují poslanci ve výborech, návrh novely představí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Jeho úřad s povinnými kurzy počítá, mluvčí Hana Malá ale upozorňuje, že zákon ještě čeká další projednávání ve sněmovně i Senátu.

Kurzy by se netýkaly těch, kteří v Česku studovali nebo tu získali ochranu před obchodováním s lidmi. Stranou zůstanou také mladší 15 a starší 61 let. Lidé by se po jeho absolvování měli lépe zorientovat na trhu práce, v bydlení a naučit se komunikovat s úřady. Odnést si mají také povědomí o kulturních zvyklostech v Česku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.