Osobností století československého peněžnictví je jeden z nejvýznamnějších finančníků první republiky a dlouholetý vrchní ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss. V rámci vyhlášení Banky roku ho ocenila porota této ankety v čele s Pavlem Kysilkou. Preiss patřil v dobách první republiky k nejvlivnějším lidem v zemi, udržoval styky s prezidentem T. G. Masarykem, přátelil se s ministrem financí Aloisem Rašínem. Ocenění za něj převzal jeho potomek Jiří Scheiner.

"Za posledních 100 let se v naší historii vyskytla řada významných osobností, které aktivně formovaly Československo a jeho ekonomickou politiku. Nesmíme na tyto osobnosti zapomínat, neboť pro mnohé z nás mohou být jejich myšlenky stále velmi inspirativní. Cením si proto, že byla v letošním ročníku vyhlášena speciální kategorie − Osobnost československého peněžnictví − a mohli jsme si tak připomenout desítky našich velikánů v oblasti finančnictví," řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Hlavní cenu Banka roku 2018 získala Česká spořitelna. Pojišťovnou roku se stala Kooperativa, titul Hypotéka roku obdržela Moneta Money Bank. Výsledky 17. ročníku soutěže v úterý vyhlásili její organizátoři.

Šéfové hodnocených bank a pojišťoven ze svého středu již tradičně vybírali Bankéře roku 2018, kterým se stal Tomáš Salomon z České spořitelny. Titul Pojišťovák roku 2018 převzal Jaroslav Besperát z České podnikatelské pojišťovny. V kategorii Banka bez bariér, v níž dostupnost bank pod záštitou Konta Bariéry hodnotí sami handicapovaní, zvítězila Česká spořitelna.

Novinkou aktuálního ročníku Banky roku jsou dvě kategorie, Banka zákazníků a Pojišťovna zákazníků, které oceňují nejlepší zákaznickou zkušenost klientů na základě mezinárodní metodiky KPMG Nunwood. Bankou zákazníků 2018 se stala Equa bank, Pojišťovnou zákazníků 2018 Allianz.

Pod předsednictvím Pavla Kysilky (zakladatel 6D) jsou členy poroty například Eva Zamrazilová (předsedkyně Národní rozpočtové rady), Miroslav Zámečník (ekonomický analytik), Martin Jašminský (šéfredaktor Hospodářských novin) či Petr Dvořák (prorektor Vysoké školy ekonomické).

Ocenění Banka roku od roku 2017 pořádá společnost BOY Awards, ředitelkou soutěže je mezinárodní konzultantka Alexandra Korman. Členy organizačního výboru jsou dále partner KPMG Zdeněk Tůma, za Fincentrum Iva Vokatá a hlavní analytik Josef Rajdl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru