Centrální banka plánovala, že zhruba za rok bude mít nový zákon, který jí umožní účinněji regulovat hypoteční trh. Banky by tak mohla více donutit, aby na stále dražší bydlení půjčovaly opatrněji než doposud. Podle České národní banky je zákon nutný pro zajištění stability bankovního sektoru do budoucna.

Donedávna v tom byla zajedno s ministerstvem financí, které slíbilo návrh zákona předložit vládě. Podle legislativního plánu kabinetu premiéra Babiše to mělo být v září, k čemuž nedošlo. Ministerstvo nyní tvrdí, že se o to bude snažit do konce roku.

HN ale zjistily, že návrh stále nemá podporu, bez níž půjde chystaná regulace k ledu. "Alfou a omegou je teď vyjednávání na nejvyšší politické úrovni. Ministryně Schil­lerová ho chce uskutečnit během měsíce a od toho se odvine další postup," potvrdila její náměstkyně Lenka Dupáková. Podle ní ministerstvo nechce, aby se opakovala situace před loňskými sněmovními volbami. Poslanci návrh kritizovali, že ještě víc zhorší situaci v bydlení pro mladé. Nakonec spadl pod stůl.

V současnosti může ČNB přísnější pravidla pro hypotéky − limity na výši úvěru vzhledem k ceně nemovitosti či příjmu žadatele − bankám ukládat jen formou doporučení. Ta jsou ale obtížněji vymahatelná, než když budou v zákonu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jaké ukazatele chce ČNB určovat zákonem.
  • Jaké má námitky bankovní asociace.
  • Jak se k návrhu zákona staví strany zastoupené v Poslanecké sněmovně?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru