Současná kůrovcová kalamita je nejhorší v historii českých zemí. A podle náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře bude příští rok ještě hůř. Na včerejším jednání sněmovního výboru pro životní prostředí uvedl, že podle hrubých odhadů vzroste těžba dřeva nejspíš až na dvojnásobek. Výbor pak vyzval stát k předložení krizového plánu a novely lesnického zákona.

Ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem, Jaromír Vašíček uvedl, že se letos zdravotní stav výrazně zhoršil zhruba u dvou procent výměry lesů − přibližně 44 tisíc hektarů lesních ploch uschlo, anebo bylo vykáceno. U 20 procent lesů se zdravotní stav zhoršil méně a zbývajících 78 procent ploch lesů je zatím bez viditelné změny.

V důsledku vynucené zvýšené těžby trápí lesníky kromě sucha a škůdců také finance. Státní podnik Lesy ČR letos očekává pokles zisku o tři miliardy korun zhruba na 600 až 800 milionů korun z důvodu nízkých cen jehličnatého dřeva. Ty se kvůli přebytku podle předsedy Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) Františka Kučery propadly pod tisíc korun za metr krychlový.

Sdružení proto volá o pomoc ministerstvo i Evropskou unii. Chtějí obdobnou podporu, jakou mají v suchých letech zemědělci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru