Centrální banka chce zákonem, který nahradí současná doporučení, ochránit banky před nezodpovědným poskytováním hypoték a jejich klienty před předlužením. Zdá se ovšem, že se svou snahou narazila: politickou podporu má malou, a to i u ministerstva financí, s nímž zákon předkládá. Nesouhlasí ani Česká bankovní asociace, která už v létě představila analýzu, z níž vyšlo, že by se nemovitosti po přijetí zákona staly nedostupnými pro mladé lidi i s průměrným příjmem. Proti je i Národní rozpočtová rada, která je jedním z připomínkových míst. Její výhrady jsou ještě rozsáhlejší. Podle jejích námitek to, že se stanou hypotéky nedostupnými pro mladé, dále sníží porodnost (která je beztak tragická), což mimo jiné povede k ještě větším problémům s penzijním systémem. Prostě stopka hypotékám prostřednictvím zákona ekonomice dlouhodobě škodí. A navíc není zapotřebí, protože dnešní doporučení fungují stejně dobře.

Na obranu centrální banky musíme říci, že původní myšlenka − chránit lidi před nezodpovědným zadlužováním (a samozřejmě banky před tím, aby se kvůli nespláceným úvěrům dostaly do problémů) – není špatná. Špatná je ovšem realizace celé myšlenky. Nejprve je ale nutné podívat se na důvod, proč vlastně chce Česká národní banka k regulaci sáhnout. Tím je vysoká cena nemovitostí, která podle mnohých názorů (včetně ČNB) hraničí s bublinou. Cena nemovitostí ovšem raketově vystřelila nejen kvůli slabé nabídce a extrémně zdlouhavému stavebnímu řízení, ale také kvůli dlouhodobé politice centrální banky, která držela nízko úrokové sazby a v letech 2013 až 2017 také uměle slabou českou korunu. Levné peníze pro Čechy (kvůli úrokům) i pro cizince (kvůli kurzu a úrokům) udělaly z tuzemského nemovitostního trhu investiční ráj. Jestliže se podle odhadů developerů kdysi kupovalo zhruba 20 procent bytů na investici, teď je to v průměru 30 až 40 procent, a v mnoha pražských projektech dokonce až 80 procent nabízených bytů.

I proto platí, že omezení hypoték se děje kvůli vývoji cen nemovitostí v Praze a částečně v Brně a dalších krajských městech. Regulace, kterou chce zákonem prosadit Česká národní banka, však nedopadne jen na část populace ve městech, ale na všechny a všude. Nejvíc to schytají právě mladí lidé a ti s nižšími příjmy.

Oproti tomu nákup investičních bytů, který je z hlediska bank podstatně rizikovější, poptávku příliš neomezí. Investice je zajímavá z hlediska návratnosti investovaného kapitálu. Dokud bude přebytek peněz a relativně vysoké zhodnocení vůči vkladům v bankách, poptávka nepovolí. Řešením nedostatku na trhu s nemovitostmi je jednodušší stavební řízení a obecně větší nabídka bytů. A na ceny nemovitostí má největší vliv ekonomická situace. Kladivo centrální banky omezující nabídku hypoték prostřednictvím zákona nutné není. Současná doporučení bohatě stačí. Aspoň do nejbližší krize, která situaci vyřeší.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru