Za normálních okolností by volba prezidenta nejprestižnější mezinárodní policejní organizace byla obvyklou přetahovanou o prestiž vlasti vítězného kandidáta. V Dubaji, kde se volil šéf Interpolu, to ještě pár dní před volbou vypadalo podobně, dokud se nezvedla vlna pochybností a kritiky vůči tomu, aby prošel favorit nominovaný Moskvou. Vyvolaly ji množící se informace o využívání a zneužívání bezpečnostních složek v zemích, jako jsou Rusko a Čína, proti kritikům režimu.

Střídání v čele Interpolu bylo vyvoláno zářijovým náhlým zmizením dosavadního šéfa, náměstka čínského ministra veřejné bezpečnosti Meng Chung-weje, o němž úřady v Pekingu sdělily, že je vyšetřován kvůli korupci, a který následně zaslal do sídla mezinárodní policejní organizace svou abdikaci. Bez vlastnoručního podpisu. Představa, že takového předsedu Interpolu vystřídá kandidát z Ruska, které má na svém kontě řadu případů zneužívání bezpečnostního aparátu, z nichž některé projednával i Evropský soud pro lidská práva, musela zneklidnit nejen Ukrajinu či pobaltské státy. Ty varovaly, že pokud bude zvolen Alexandr Prokopčuk, tak z Interpolu odejdou. Poplašné zvonění našlo vyslyšení a novým šéfem Interpolu se stal Jihokorejec Kim Čong-jang, kterého v tajné volbě podpořily dvě třetiny hlasů. Země, které nepodpořily Prokopčuka, se sice nemusely obávat, že by přímo zneužíval svého postavení, protože výkonné pravomoci jsou v rukou generálního tajemníka, Němce Jürgena Stocka. Mnohem více však zapůsobily obavy z možného rozkolu mezi členy organizace.

Odmítnutí kandidáta Moskvy má přesto silnou symbolickou hodnotu. Z debaty, která mu předcházela, bylo zřejmé, že si západní země uvědomují rizika a hrozby pramenící ze současné politiky Kremlu. Je to patrné i z nynějších výroků šéfa české kontrarozvědky Miroslava Koudelky, bývalého předsedy vojenského výboru NATO generála Petra Pavla i české unijní komisařky Věry Jourové. Problém je, že takto nemluví ti politici, kteří mají nejvyšší ústavní odpovědnost.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru