Kvalita života v obcích je úzce spojena se zastoupením nevoličů nebo voličů SPD a KSČM, tedy stran, jejichž sympatizanti jsou se stavem společnosti a politiky nespokojeni. Tyto závěry nové studie Aspen Institutu potvrzuje i Michal Pink, politolog Masarykovy univerzity, který se dlouhodobě zabývá volební geografií.

Jak se kvalita života odráží na volebních preferencích obyvatel?

Pokud nevím, koho bych volil, ale žije se mi dobře, tak si rozhodně nevyberu komunistickou stranu nebo SPD, ale volím tu stranu, která je u vlády. Protože její změna by v tu chvíli mohla ohrozit moji momentální spokojenost. Naopak nižší životní úroveň je úrodná půda pro okrajové části politického spektra, v českém případě je to KSČM a SPD.

Právě voličům těchto stran přisuzuje studie nejvyšší míru politické a společenské nespokojenosti. Jak se tyto dva tábory vzájemně liší?

SPD je zcela určitě stranou společenské nespokojenosti, vykořeněnosti, naštvanosti. Když to přeženu, tak Tomio Okamura má daleko blíže ke stranám z 90. let, jako byl Miroslav Sládek a jeho republikáni. Kdežto KSČM je spíš stranou nostalgie po jednotném zemědělském družstvu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.