Nová studie Aspen Institutu ukazuje, že nejlépe se žije obyvatelům okresů větších měst, jako je například Plzeň, ale i některých částí Vysočiny či východních Čech. Na druhé a třetí příčce žebříčku, který porovnával kvalitu života v jednotlivých obcích republiky, se umístily okresy Ústí nad Orlicí a Žďár nad Sázavou. Nejhůře ve studii dopadly regiony Ústeckého a Karlovarského kraje a části Moravskoslezského kraje, na posledních místech skončily okresy Most, Teplice nebo Sokolov.

INFOGRAFIKA: Životní úroveň může zlepšit zmírnění rozdílů mezi regiony, tvrdí studie Aspenu

Data vycházejí ze zprávy středoevropské pobočky mezinárodního think-tanku Aspen Institute, která zmapovala regionální nerovnosti v kvalitě života obyvatel České republiky. Zpráva neporovnávala kvalitu života pouze na úrovni okresů, ale zkoumala, jak se žije obyvatelům všech obcí v Česku. A to na základě objektivních parametrů jako například počet exekucí na počet obyvatel jednotlivých obcí. Podle jejích výsledků se nejvyšší životní úrovni těší obyvatelé malého města Nupaky z okresu Praha-východ, který celkově skončil ze 76 okresů až na 14. místě.

"Máme nejnižší věkový průměr v celé republice, to mohlo výrazně přispět," vysvětluje si úspěch v žebříčku starosta Nupak Václav Řezáč. "Mladí, kteří se sem přistěhovali do nové výstavby, mají děti a od toho se odvíjí velká část místních akcí. Pořádají mikulášskou nadílku nebo dětský den," vyjmenovává Řezáč. Vedení obce také zavedlo nový kamerový systém, postavilo mateřskou školu a plánuje vybudovat obchvat, který by odvedl auta sjíždějící z ucpané dálnice mimo obec.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.