Tuzemská ekonomika roste už pátým rokem v řadě a zažívá jedno z nejúspěšnějších období své novodobé historie. Nezaměstnaných je nejméně od druhé poloviny 90. let, platy rostou místy i dvouciferným tempem a české domácnosti se nebojí utrácet.

Český cíl − přiblížit se sousednímu Německu − však nadále zůstává v nedohlednu. "Na první pohled česká ekonomika uhání vpřed až překotným tempem. Přes příkladné základní makroekonomické údaje se však svou úrovní ke svým vyspělejším sousedům nijak výrazně neblíží," uvádí studie Aspen Institutu, který pravidelně analyzuje klíčové oblasti fungování českého státu a současně navrhuje, jak zlepšit nedostatky.

Právě budoucnost české ekonomiky patří k hlavním tématům studie. "Na první pohled se nám daří dobře, ale pokud jde o produktivitu a výši mezd, zůstáváme za Západem pozadu. Aby se to změnilo, bude potřeba provést řadu radikálních změn," říká David Vávra, koordinátor expertní skupiny Aspen Institute CE a ředitel společnosti OGResearch.

Hlavní problém představuje především nedostatečný růst produktivity práce, který posledních pět let dosahuje v průměru dvou procent ročně. Češi v tomto ohledu pokulhávají za Evropou. Produktivita tuzemských zaměstnanců podle posledních zveřejněných čísel Eurostatu dosahuje jen 80 procent unijního průměru. "Pokud tomu tak zůstane a produkční funkce se výrazně nepromění, bude to znamenat, že ani přidaná hodnota a mzdy nebudou při plné zaměstnanosti růst dlouhodobě výrazně rychleji," uvádí studie.

Problém je v samotné struktuře české ekonomiky, která stojí především na subdodavatelských firmách, a nikoliv na takzvaných finalistech, jak tomu je například v sousedním Německu. Být finalistou přináší řadu výhod, hlavní jsou vyšší marže. Český subdodavatel je odkázán často na systém elektronické aukce o nejlevnější dodávky pro svého odběratele a marži má násobně menší. Méně peněz mu proto zbude také na platy či investice.

Tuzemské podniky se dnes navíc ocitají ve stále obtížnější situaci kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti. Sehnat kvalifikované pracovníky je čím dál těžší. Z dat Hospodářské komory vyplývá, že firmy hledají až 440 tisíc pracovníků. Příští rok může číslo narůst až na půl milionu.

Čeká nás robotizace

Zaměstnanci si uvědomují svou rostoucí cenu na trhu práce a chtějí přidat. Nejvíce to pociťují firmy se silnými odborovými organizacemi. Příkladem je Škoda Auto, kde si letos odboráři pod hrozbou stávek vyjednali navýšení mezd o 12 procent.

Zvýšený tlak na růst mezd se už začíná projevovat na maržích firem. Rostoucí náklady práce se podniky sice snaží promítnout do vyšších cen, pokud se jim ale nepodaří své zákazníky přesvědčit, musí vyšší mzdy financovat ze svého zisku. Míra zisku firem byla podle Českého statistického úřadu v letošním druhém pololetí nejnižší od roku 1999. Kromě vyšších mzdových nákladů za to může také konkurence na trhu nebo také rostoucí ceny energií.

Ekonomové varují, že tuzemská ekonomika začíná narážet na své limity. Pokud se chtějí Češi v životní úrovni rychleji přibližovat Němcům, musí vsadit na podobné recepty jako západní sousedé. "Zvyšování efektivity a produktivity výroby je jedinou cestou do budoucna. Můžeme mluvit o digitalizaci, ale čeká nás ještě robotizace, v níž jsou jiné státy ještě daleko před námi. Pokud chceme dále růst, zvyšovat svou životní úroveň a mzdy, je to naše jediná cesta, jak se k takovým výsledkům dopracovat," vysvětluje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Podle analytiků si firmy potřebu automatizace výroby uvědomují a ve větší míře se již pustily do investic. Začátkem srpna například závod společnosti Continental v Brandýse nad Labem otevřel nový automatizovaný sklad. Uchazeči o práci ve skladu díky tomu nepotřebují technické vzdělání a stačí jim pouze maturita nebo výuční list.

Právě výdaje firem do moderních technologií v druhém pololetí letošního roku výrazně přispěly k meziročnímu růstu HDP − a to o 1,4 procentního bodu.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dozvíte:
  • Čím chce výrobu s vysokou přidanou hodnotou podpořit stát?
  • Proč je jednou z hlavních překážek české ekonomiky fakt, že se lidé nestěhují do velkých měst?
  • Jak do Česka nalákat talentované a schopné lidi?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se