Sedmadvacetiletá Michaela nebyla na zdravotní prohlídce pět let. Až když nastoupila do nového zaměstnání, překvapila ji obvodní lékařka tím, že jí zakázala řídit bez brýlí. "Uvědomovala jsem si, že nevidím nejlépe, ale nikdy jsem si nemyslela, že je to až tak špatné," říká.

Podle průzkumu Autoklubu, Besipu a společnosti Zeiss však Michaela není žádnou výjimkou. Řidičů, kteří by bez brýlí vůbec neměli usednout za volant a nevědí o tom, je přibližně osm procent. A vzhledem k tomu, že je v Česku asi šest milionů řidičů, může tak být až půl milionu z nich kvůli špatnému zraku nebezpečím pro své okolí. Bojovat s tím se rozhodl poslanec Jan Birke (ČSSD), který již před časem navrhl povinnou prohlídku zraku při každé výměně řidičského průkazu − tedy jednou za deset let. Ve sněmovně ale narazil na odpor a návrh sám stáhl. Teď se však domluvil s ministrem dopravy Danem Ťokem, že jeho návrh bude součástí vládního návrhu novely silničního zákona, která má být předložena na přelomu roku.

"Cílem návrhu je to, aby řidiči vůbec věděli, jaký zrak mají. V tuhle chvíli asi půl milionu řidičů ani netuší, že korekci zraku potřebují. Chci, aby si uvědomili, že mají v ruce automobil, jehož nezvládnutí může mít fatální důsledky nejen pro ně, ale i pro další účastníky silničního provozu," říká Birke.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.