S tím, jak se ve Velké Británii odvíjí drama odchodu z Evropské unie, které − zdá se − má stále mnoho konců, je možné dělat už první závěry pro všechny, kteří by případně chtěli své země nasměrovat k odchodu z unie. Poučení ze současného britského krizového vývoje už lze totiž najít několik.

To první je nejzřejmější: Nedělejte rozhodnutí, když nevíte, o čem rozhodujete. Referendum svolané jako vnitrostranický nástroj premiéra Davida Camerona sice hlasovalo pro odchod Spojeného království z Evropské unie, ale jediné konkrétno, které stoupenci odchodu slibovali, byla lež o přílivu peněz do britského zdravotnictví. Nikdo si tehdy pořádně nedokázal představit, za jakých podmínek.

Británie odejde, nikdo o těchto podmínkách nediskutoval a nenabídl voličům alespoň základní možnosti, jaký bude budoucí vztah Britů ke zbytku sjednocené Evropy. O podmínkách rozchodu se debatuje už více než dva roky, ale odpovědnost za něj nese anonymní masa voličů hlasujících v referendu, takže nikdo z politiků, kteří Brity k rozhodnutí přesvědčili.

Britští politici vlastně ještě pořád neuzavřeli debatu, kterou ale měli mít hotovou před tím, než vyzvali voliče, aby šli k urnám: Co odchod z unie pro zemi i celou společnost znamená. Nyní dokonce někteří z nich uvažují o změně už dohodnuté smlouvy, což je velmi nepravděpodobné, a zvyšuje se možnost divokého odchodu. Ale situace je − mírně řečeno − poměrně nepřehledná.

S tím souvisí další důležité poučení pro případné zastánce jakéhokoliv exitu: Neberte si při řešení vnitrostranických problémů jako rukojmí celou zemi, jinak skončíte jako David Cameron. Jeho postup je pro demokratickou vládu krajně nezodpovědný a mohou si ho dovolit pouze lidé s autoritářskými sklony a postavením v zemi, jako třeba maďarský premiér Viktor Orbán, nebo opravdoví diktátoři.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru