Pokud ve firmě zastává vlastník zároveň roli manažera, komplikuje to zvládnutí krizí. Když pak podnik skončí v insolvenci, zůstane po jejím skončení původnímu majiteli pouze v desetině případů. Ukazují to data, která zveřejnila poradenská společnost PwC na Restrukturalizačním fóru.

"Vlastník věří v návrat starých časů, věří, že dobře bylo a znovu se to vrátí. Má konflikt zájmů. On všechny zaměstnance najal, on je vychoval a nechce je v útlumu propouštět," popisuje typickou situaci v problémových firmách partner PwC a předseda Turnaround Management Association ČR Petr Smutný. Podmínkou úspěšného zachránění firmy je přitom zásadní změna jejího fungování. Tu obvykle není vlastník schopný realizovat sám. Podle studie PwC je tak ve vlastnicky řízených firmách v 80 procentech případů klíčem k úspěchu restrukturalizace příchod nového vedení.

To ostatně potvrzují i podnikatelé, kteří si už změnou vlastnicky řízené na manažersky vedenou společnost prošli. "Vlastník se snadno dostane do nepatřičné situace − jeho emoce mohou poškozovat zejména revitalizační kroky. Nemluvě o krizovém managementu, který je doménou profesionálů, a nikoli věc intuice," říká vlastník stavebnin Pro-Doma Josef Mařinec.

Pokud si vlastník nepřizná nutnost změny včas, hrozí, že podnik skončí v úpadku. Jak těžké je zabránit krachu podniku ve chvíli, kdy krizové manažery tlačí čas, nedávno ukázal případ kdysi miliardové ostravské společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.