Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí opět zaostal za očekáváním. Meziroční tempo zvolna klesá ke dvěma procentům. Bylo by předčasné překreslovat trend hrubého domácího produktu na základě vývoje v jednom čtvrtletí. Ostatně by bylo předčasné činit hlubší závěry i o samotném třetím kvartálu, dokud neznáme strukturu HDP.

Vykázané zpomalení růstu nicméně zapadá do tendence pozorované od počátku letošního roku a do mozaiky slabších dat z eurozóny. I když se tempo mezičtvrtletního růstu HDP v závěru letošního roku i v roce 2019 v porovnání s letošním třetím čtvrtletím oživí, celoroční růst české ekonomiky dle všeho spadne pod tři procenta − letos i napřesrok. To by nebylo špatné, přesto by ale byl růst zcela jinde než v roce 2017, kdy HDP vyskočil o čtyři a půl procenta.

Zlaté časy tak začínají ztrácet svůj lesk. Firmy a domácnosti v české ekonomice začnou upravovat svá příjmová i výdajová očekávání, slabší růst bude mít vliv na veřejné rozpočty.

Dilema se rýsuje i pro Českou národní banku: slabší data o HDP oslabují korunu, což je argument pro růst úroků. Zpomalení ekonomiky ale zároveň povede ke zmírnění cenových tlaků, a ČNB tak na slabší korunu nemusí reagovat mechanicky. Data o HDP vyzývají k rozvážnosti − což ostatně platí i pro finanční trhy.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru