◼ ČESKO
Česko má nadprůměrné emise skleníkových plynů

Česká republika má v rámci Evropské unie nadprůměrné emise skleníkových plynů na obyvatele, vyplývá ze Zprávy o životním prostředí za rok 2017, kterou dnes projedná vláda. Předloni to bylo 12,3 tuny CO2 ekvivalentu, což je 46 procent nad průměrem osmadvacítky. CO2 ekvivalent je míra používaná pro srovnání emisí různých skleníkových plynů v závislosti na jejich potenciálu pro globální oteplování.

◼ ČESKO
Stát odškodní 60 klientů H-Systemu

Šedesátka klientů zkrachovalé stavební firmy H-System dostane odškodnění za průtahy v trestním řízení s manažery firmy. Ministerstvo spravedlnosti uzavře se členy sdružení Maják dohody o narovnání. U většiny odškodňovaných částka nepřesáhne 100 000 korun, podle ministra Jana Kněžínka (za ANO) stát zaplatí celkem 6,3 milionu korun. Kněžínek zároveň řekl, že pro úřad tím celá kauza H-Systemu končí.

◼ ČESKO
Vláda zvažuje půlmiliardovou pobídku pro BMW

Německá automobilka BMW by mohla získat na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75 milionu korun. Udělení podpory projedná v úterý vláda. BMW plánuje během sedmi let investovat do vybudování technologického centra pro vývoj vozidel a asistenčních systémů 2,55 miliardy Kč. Z toho investice do strojního zařízení bude 1,3 miliardy. Vyplývá to z návrhu, který má ČTK k dispozici.

◼ EVROPA
Česko si polepšilo v žebříčku kupní síly v EU

Česko si letos v pořadí zemí podle úrovně průměrné kupní síly na obyvatele polepšilo v Evropě o tři příčky na 23. místo. Poprvé tak ČR přeskočila Řecko. Vyplývá to ze studie GfK Kupní síla Evropy 2018, která mapuje kupní sílu 42 evropských států. Česko letos předstihlo Slovensko, Lotyšsko a Řecko. V případě Řecka se tak stalo vůbec poprvé roku 1990. Kupní síla ČR dosahuje 66,4 procenta evropského průměru.


◼ ČESKO
Festivalu svobody v Praze se zúčastnilo 132 tisíc lidí

Festivalu svobody na Národní třídě, Václavském náměstí či Albertově v Praze se v sobotu podle odhadu organizátorů a dat z mobilních sítí účastnilo dohromady zhruba 132 tisíc lidí. Považují to za největší oslavy 17. listopadu od vzniku samostatné České republiky. Na 30 tisíc návštěvníků bylo ze zahraničí, z toho třetina ze Slovenska, informoval mluvčí festivalu Petr Meškán. Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí navštívilo podle něj více než 80 tisíc lidí.

◼ EU
Země EU se shodly na větší ochraně Schengenu

Členské státy EU potvrdily nová pravidla posilující ochranu schengenského prostoru volného pohybu. Do souvisejícího Schengenského informačního systému bude možné nově vkládat například záznamy o hledaných osobách, ale třeba také o lidech, kteří nemají legální nárok na pobyt na území EU a mají být vráceni zpět do své země. Rozhodnutí států vítá Evropská komise, která změny v roce 2016 navrhla.

◼ Z TWITTERU
Když Slováci řešili euro, nebavili se o jeho přijímání v rovině "jestli", ale "kdy". Všichni chápali, že se k tomu zavázali už v referendu o vstupu do EU.

@ProuzaTomas

Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti

◼ ČESKO
Berouskovi hrozí pětiletý trest v kauze zabíjení tygrů

V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl podal státní zástupce Michael Dostál obžalobu k Okresnímu soudu v České Lípě. V případu jsou tři obvinění, mezi nimi je i 67letý provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek. Ten podle zjištění policie zvířata dodával a preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno.


"

Pomoci se dostane pouze 10 až 15 pro­centům dětí, které v rodině zažívají bití nebo násilí a jsou evidovány úřady.

Petra Wünschová

Ředitelka centra LOCIKA dále upřesňuje, že velké množství dětí zasažených domácím násilím se však do evidence ani nedostane.

◼ ČESKO
Zákaz glyfosátu bude na sušení obilovin a řepky

Stát odstoupil od plošného zákazu využívání herbicidních látek s účinnou látkou glyfosát. Od ledna se však nebude moci používat na urychlení dozrávání a vysušování rostlin, které se využívají pro potravinářské účely − u obilovin a řepky. Za porušení těchto podmínek bude hrozit ztráta dotací a pro právnické osoby až čtyřmilionová pokuta. Zákaz nebude platit v městských zastavěných oblastech nebo v okolí železničních tratí.

◼ ČESKO
Středočeští radní se dohodli na výstavbě dálnic D3 a D4

Středočeský a Jihočeský kraj a stát budou spolupracovat při dalším budování dálnic D3, D4 a staveb s nimi souvisejícími. Počítá s tím návrh memoranda, který dnes schválili středočeští radní. Cílem je zkrátit doby nutné pro projednání a vydání územního rozhodnutí i stavebního povolení. Uzavřením memoranda mezi oběma kraji, ministerstvem financí a Ředitelstvím silnic a dálnic má být deklarována snaha přípravy co nejvíce urychlit.

◼ Z TWITTERU
Novináři se lživě snaží tvrdit, že je česká společnost rozdělená. Není. Většina občanů se chová tolerantně a respektuje odlišné názory. Nenávist šíří výhradně velmi úzká skupina fanatiků, která nenávidí demokracii, svobodu a tuto zemi.

@PREZIDENTmluvci

názor prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka

◼ VESMÍR
Loď Cygnus dopravila na ISS tři tuny nákladu

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) podle plánu dorazila americká nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman. Manévr se odehrál necelých 11 hodin poté, co se k sousední sekci ISS připojila ruská nákladní loď Progress. Cygnus tentokrát na orbitální komplex dopravila více než tři tuny zásob a dalšího materiálu, mimo jiné 3D tiskárnu a zásobu zmrzliny pro posádku.


◼ ČESKO
Koaliční strany budou jednat o sociálních tématech

Představitelé vládních ANO a ČSSD se ve čtvrtek večer sejdou ke koaličnímu jednání o sociálních tématech. Vládní strany chtějí jednat o výši existenčního a životního minima, o zřízení důchodové komise nebo o státním rozpočtu. Zvýšení životního minima od příštího roku chce prosazovat ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), nesouhlasí s ním ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Životní minimum se zvedlo naposledy v lednu 2012.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.