Tuzemský pojistný trh čeká od začátku prosince významná změna. Začne platit nový zákon o distribuci pojištění, který do české legislativy převádí evropskou směrnici IDD (Insurance Distribution Directive). Ta mimo jiné zpřísňuje potřebnou kvalifikaci pro pojišťovací zprostředkovatele a posiluje pravomoc České národní banky udělovat pokuty. Přísnější bude také informační povinnost pojišťováků vůči jejich klientům.

Jedním z pravděpodobných nepřímých důsledků nového zákona bude omezení investičního životního pojištění. Produkt, který má dvě složky, pojistnou a investiční, nejspíš bude vytlačován klasickým pojištěním rizik.

"Ze zákona vyplývá mnohem více povinností pro sjednání takzvaného rezervotvorného pojištění než například pro pojištění rizikové, kde žádná investiční složka není," vysvětluje Martin Podávka, produktový ředitel finančněporadenské společnosti Partners. "Lze očekávat, že se v příštím roce bude sjednávat mnohem více rizikového životního pojištění a prudce poklesne počet investičního životního pojištění," domnívá se.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru