Koruna by měla zažívat zlaté časy. Poslední čtyři roky roste česká ekonomika o poznání rychleji než eurozóna, udržuje si současně vysoký přebytek zahraničního obchodu a Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby tempem, se kterým na začátku roku počítal málokdo. V podobné zlaté éře na přelomu roku 2007 a 2008 zažívala koruna extrémní zisky. O posledních předkrizových prázdninách dokonce atakovala 23 korun za euro.

Dnes není zdaleka tak atraktivní, pohybuje se v blízkosti 26 korun za euro, a termínové dvouleté kurzy dokonce v blízkosti intervenční hranice 27 korun. Proč koruna není žádaným zbožím, i když nese výrazně více než záporně úročené euro?

Za prvé proto, že už si na její posilování vsadilo hodně hráčů. Před koncem intervencí v roce 2017 do Česka přitekl velký objem krátkodobého zahraničního kapitálu (odhadem desítky miliard eur). Většina těchto peněz u nás stále je. Zahraniční hráči nepřišli ovšem do korun s úmyslem zůstat v nich do "skonání věků". Jejich pozice jsou těkavé a při nárůstu strachu na globálních trzích, byť třeba na druhém konci světa, mají tendenci balit si kufry.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru